АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Определени зони в района на Констанца вече са дадени на концесия за такава дейност. Това означава, че от тази година румънците ще имат производство на миди, скариди и няколко вида риба, които в момента се внасят от Гърция и България.
Призивът за бойкот на магазините в Хърватия заради рекордно високите цени, обявен чрез социалните мрежи и предвиден за петък, 24 януари, беше подкрепен от двама министри в правителството на Андрей Пленкович.
Първите реакции в социалните мрежи са положителни, но едновременно с това започна бурен дебат за ползата и резултатите от планираната гражданска акция.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,58 процента до 2,248 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,235 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.
Компанията обяви, че е "невъзможно" да контролира крайната точка, до която достигат продадените от дистрибутори в трети страни продукти. Изявлението идва след публикуването на доклад, според който шампанското на френския гигант в луксозния сегмент е продължила до се продава в Русия дори след преустановяването на бизнеса там.
Най-големи излишъци са в : Германия (+53,8 млрд. евро), Нидерландия (+26,7 млрд. евро), Ирландия (+23 млрд. евро), Испания (+15,7 млрд. евро), Дания (+14.9 млрд. евро), Италия (+10,5 млрд. евро) и Швеция (+8,2 млрд. евро). Най-големи дефицити са в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). За България за 1,6 млрд. евро излишък.
През декември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+5.9%), „Транспорт“ (+1.3%), „Ресторанти и хотели“ (+0.7%) и „Разнообразни стоки и услуги“ (+0.6%). Най-голямо намаление е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (-1.3%) и „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (-0.6%).
За да намали бюджетния дефицит до 7% от БВП, новото румънско правителство прие мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат увеличение на данъци и ограничаване на редица допълнителни плащания.
Това сочи изчисление на НСИ със специално създадена за целта формула, която отразява разликата в цените на собствените марки на Kaufland и средните съпоставими цени на останалите марки, продавани във веригата. В проучването са включени 100-те най-търсени и основни продукта, част от малката потребителска кошница на НСИ.