EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Румъния:Българка с плантация за боровинки

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Румъния:Българка с плантация за боровинки

mail07:15 | 14.12.2021прегледи 663 коментарикоментари 0


Българката Венета Йорга живее в Румъния и заедно със съпруга си произвежда така наречената американска култивирана боровинка. Имат малка плантация от 40 декара в подножието на планината Фъгъраш, разказва за БТА Юлия Баховски, създател на единствения информационен портал за българите в Румъния MyRoBiz.

Всяка година по Коледа сънародничката ни прави и подаръчни кошове пакети, които съдържат семейните продукти - сладка, сиропи, компоти и дори ракия от боровинки.

Венета е родена в Пловдив. По образование е икономист. Вече 13 години живее в Бод, Брашов и е майка на две деца - Мия и Алекс. "Никога не съм си мислела, че един ден ще създам семейство в Румъния.

Преди да срещна мъжа ми, с когото се запознахме на морето в България и се влюбихме от пръв поглед. Първоначално ме привлече Брашов, който много прилича на Пловдив по тепетата и Стария град. Така дойдох, уж само на гости, а останах", споделя Венета пред MyRoBiz.

Следва част от интервюто на Юлия Баховски с Венета Йорга.

Въпрос: Какви бяха основните предизвикателства, с които се сблъска в началото и как ги преодоля?
В началото ми беше доста трудно, тъй като не знаех езика. Носталгията към България беше огромна. Току-що бях завършила магистратура, опитвах да си намеря работа в Брашов, но не успявах. Владеенето на английски и руски не беше достатъчно.

На втората година, след едно лято в Америка, и след много идеи в главата ми за това с какво да се захвана, реших да отворя представителен магазин на българска марка парфюми в Брашов. Внасях техните продукти директно от фабриката им в Пловдив. Така успявах да посетя и родителите си там. На следващата година отворих още един магазин и така, говорейки с колежките ми и срещайки се с много и различни хора, започнах да уча езика много бързо. Паралелно с магазините и вече с едно дете, помагах на мъжа ми в счетоводството и административната дейност в неговия бизнес - тогава беше партньор на известна телекомуникационна компания.

Така, години наред, успяхме заедно да създадем дом, семейство, бизнес. Но стресът не беше никак малък (по едно време имахме дори и 40 агенти - брокери в шест различни града), което ни накара да се кротнем и да поемем в друга посока. А именно - агрономията. Пречки и бюрокрация навсякъде се намират, но и възможностите са навсякъде - само трябва да ги откриеш.

Въпрос: Би ли ни разказала повече за твоя бизнес?
Бизнесът ни се базира основно на износа на едро на боровинки, но през последните три години наблягаме също и на локален план на дистрибуция към крайни клиенти в Брашов - потребители, както и много тукашни сладкарници, малки и големи магазини. Имаме договори с фирми от България, Полша, Италия, които купуват на едро от нас през сезона на боровинките. Този плод е сравнително скъп, но страшно полезен, особено за диабетици, силен антиоксидант и имуностимулант. Все повече хора започват да опознават качествата му и консумацията на боровинки расте. Но заедно с това се появяват все повече нови плантации, конкуренцията не е малка. Преди три години ние бяхме едни от малкото производители, които тук в Брашов доставяхме до дома и офиса по поръчка пресни боровинки и микс от пресни плодове.

През периода на пандемията обаче, този вид дистрибуция стана все по-разпространен. И за да задържим редовните си клиенти, започнахме да преработваме боровинките в сладка, сиропи, натурални сокове.. предлагаме замразени, сушени дехидратирани боровинки, боровинков ликьор (афината) и боровинкова ракия. Но бизнесът ни не се ограничава само до боровинките. В момента работим по един нов и доста голям проект в областта на риболова и туризма, който отдавна ни е мечта.

Въпрос: С какво Румъния е привлекателна за живеене и за правене на бизнес?
В Румъния хората не се притесняват или страхуват да опитат и да успеят. Тук наистина се вижда по-високият стандарт на живот, не само заради минималната работна заплата, която е по-висока от българската, но и защото тук се усещат позитивизмът и професионализмът, които се оценяват.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg