АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русе – речното пристанище на България
Община Русе и град Русе са най-големите по брой на населението съответно сред общините и градовете, разположени по поречието на река Дунав. По данни от последното преброяване за 2011 г. броят на населението в общината и града е съответно 167 585 и 149 642.
Поречието на река Дунав в България е с дължина 470 км и по него са разположени 11 пристанищни терминали (Видин, Лом, Сомовит, Белене, Свищов, Свищов-Свилоза, Русе-запад, Русе-изток, Русе-център, Тутракан и Силистра). Три от тях се намират на територията на община Русе – Русе-запад, Русе-изток и Русе-център. Пристанищен терминал Русе-изток е и най-големият речен пристанищен терминал в България. Общият обем на товарите за 2010 година е в размер на 734 112 тона, при общ такъв за всички речни пристанища на България в размер на 4 530 864 тона.
В сравнение с втория по големина речен пристанищен терминал, пристанищен терминал Лом, общият товарооборот на пристанищен терминал Русе-изток е почти два пъти по-висок (с 305 476 тона повече) за 2010 година. Общият товарооборот на терминалите Русе-запад и Русе-изток е с 369 442 тона повече в сравнение с този на втория по големина терминал – този в Лом. По данни на Danube Ports Online и Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура” пристанищен терминал Русе-изток е и най-големият по отношение на капацитет – брой корабни места, наличие на пристанищни съоръжения, складова база и предоставяни услуги.
Община Русе се състои от 14 населени мяста, гр. Русе – общинския и областен център, гр. Мартен, и 12 села. Към 2013 г. населението на общината възлиза на 165 184, като това представлява над 70 процента от населението в областта.
Русе е една от общините в страната с най-високи дялове на населението със завършени степени на образование над основното. По данни от последното преброяване през 2011 година, 31 процента от населението на общината са висшисти, а други 29 процента са с полу-висше образование. За сравнение, средният дял за цялата страна на завършилите степен на образование над основното е 19.6 процента (три пъти по-нисък от този за община Русе), за Столична община този дял е 37 процента, или близо две трети от този за община Русе – съответно 33 процента висшисти и 4 процента, завършили полу-висше образование. Сравненията с другите две най-големи общини в България, Пловдив и Варна, показват сходни резултати – съответно 26 процента висшисти и 4 процента с полу-висше образование за Варна и 24 процента висшисти и 5 процента с полу-висше образование в община Пловдив.
Средната годишна работна заплата за община Русе за 2012 година е 7260 лева. Данните сочат, че тя е значително по-ниска от тази за Столична община, за община Варна, както и от средната годишна работна заплата за страната.
Източник: Ноема
Tweet |
|