АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дилма Русеф - бившият президент на Бразилия в периода 2011-2016 г., ще оглави Новата банка за развитие, учредена от страните, които влизат в обединението БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка), съобщи вчера в. „Естадо ди Сао Пауло“.
Отстраняването на Дилма Русеф от властта доведе до дипломатически разрив в Южна Америка. Венецуела, Еквадор и Боливия подкрепиха тезата на Русеф, че е жертва на държавен преврат, и отзоваха посланиците си от Бразилия. Новата бразилска администрация отвърна със същата мярка.
Независимите одитори на бразилския Сенат не са открили никакви доказателства за вината на отстранената от длъжност президент Дилма Русеф към съдебните разследвания за данъчни измами - съобщава тв каналът Telesur.
Бразилският сенат отстрани президента Дилма Русеф и срещу нея ще започне разследване по обвинение, че е нарушила бюджетното законодателство, предаде AFP.
Процедурата по импийчмънт на бразилския президент Дилма Русеф може да бъде отложена след внезапен политически обрат. Новият председател на долната камара на парламента Валдир Мараняо със специална заповед, видяна от АФП, отмени вотът от април, с който депутатите одобриха започване на процедура срещу държавния глава с български корени.
Близо две трети /62 процента/ от бразилците смятат, че политическата криза, разтърсваща страната им, може да се реши с оттегляне на президентката Дилма Русеф и вицепрезидента Мишел Темер, последвано от нови избори. Това сочат резултатите от социологическо проучване на института Ибопи, публикувани вчера, предаде Франс прес.
Родена в югоизточния град Бело Оризонте в семейството на имигрант българин и местна учителка, тя влиза в историята през 2011 г. като първата жена, избрана за президент на Бразилия.
Долната камара на бразилския парламент се обяви за импийчмънт на президентката Дилма Русеф, съобщиха световните агенции. Привържениците на тази инициатива успяха да получат подкрепата на 367 депутати, при необходими за приемането й 342 гласа. Против отстраняването на държавния глава се обявиха 137 депутати, седем се въздържаха, а двама отсъстваха от заседанието.
Главният прокурор на Бразилия определи като незаконна процедурата за импийчмънт на президентката Дилма Русеф и я окачестви като опит за преврат, породен от жаждата за отмъщение на някои противници на непопулярната лидерка, предаде Асошиейтед прес.
Акциите, организирани от профсъюзи и проправителствени обществени движения, завършиха без инциденти. По данни на военната полиция в тях са участвали общо 51 хиляди души, а според организаторите броят им е бил 292 хиляди.