EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Русия: $321 млрд. приходи от износ на енергия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Русия: $321 млрд. приходи от износ на енергия

mail11:35 | 08.04.2022прегледи 1151 коментарикоментари 0


Русия може да спечели близо 321 милиарда долара от износ на енергия тази година, но може и да приключи годината с рекорден бюджетен излишък от 240 милиарда долара, ако страните не приложат пълно ембарго за износа на петрол и газ. Това съобщи агенция „Блумбърг“, цитирана от БГНЕС.

В резултат на рекордните цени на петрола и газа, които съставляват основния износ от Русия, дори и при спад на продажбите на енергоносители, Москва ще получи рекордната сума от около 321 милиарда долара приходи. Това е с една трета повече спрямо 2021 г. Огромните приходи ще доведат до рекорден излишък по текущата сметка на страната, който според Института за международни финанси може да достигне 240 милиарда долара.
Дори и при наложените санкции, значителните доходи на Русия във валута, различна от рублата, ще продължат, смятат анализатори.
Единствената мярка, която може да засегне руската икономика, е налагането на ембарго върху продажбата на енергия.

Износът на втечен природен газ от Русия се увеличава с 10% на годишна база през март, сочат изчисленията на Bloomberg. Това означава, че през този месец Русия ще бъде четвъртият по големина доставчик на втечнен газ в света.

Данните идват на фона на санкциите, които Западът налага на Русия заради войната в Украйна. Много държави в Европа заявяват намеренията си да намалят своята зависимост от изкопаемите горива от Русия, но специално за природния газ това е доста трудно.

Годишно Русия доставя около 15 млрд. куб. метра втечнен газ в Европа.

Търговците избягват да купуват допълнителни количества руски газ от спот пазарите, но изпълняват подписаните договори. Реално и спот доставките на Русия са минимална част от износа ѝ на втечнен газ, допълва Bloomberg.

На този етап санкциите на Запада заобикалят природния газ и търговците нямат причина да отказват покупките на втечнен газ. В момента най-големият купувач на руския втечнен газ е Япония. Следват Франция - базираната в Париж TotalEnergies има дял в една от газифициращите мощности в Русия - "Ямал СПГ", и засега не се отказва от тази своя инвестиция с мотива гарантиране на енергийните доставки в Европа.

Няма и намаление на вноса на втечнен газ във Великобритания, макар че правителството затвори британските пристанища за руски кораби. Тази санкция се заобикаля от танкери, плаващи под чужд флаг.

От Bloomberg добавят, че около 1/3 от втечнения газ все още се намира в танкери в открито море и не е много ясно накъде са се отправили. Засега желаещи да купуват втечнен газ от Русия са Индия и Китай.

По данни на Центъра за изследвания в енергетиката и чист въздух (CREA) от началото на военния конфликт в Украйна страните от ЕС са платили почти 23 млрд. евро на Русия за доставката на изкопаеми горива. Малко под 15 млрд. евро от тях са за природен газ.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg