АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия губи 1 млрд.евро от Румъния?
Ако Румъния започне да експлоатира енергийните си източници, би осигурила енергийната си независимост за 100 години. Залогът на шистовия газ е, че руснаците губят един милиард долара от износ в Румъния, пише в. "Евениментул зилей".
Вчера американската компания Шеврон обяви, че спира проучванията за шистов газ в село Силиштя, окръг Васлуй (Североизточна Румъния) след протестите там през последните дни. По този начин бе прекъснат първият опит в страната да се извлече на повърхността този алтернативен източник, посочва "Евениментул зилей".
През 2012 г. потреблението на газ в Румъния е възлязло на близо 13 млрд. куб. м. Близо една четвърт (24,3 процента), тоест 2,5 млрд. куб. м., са били осигурени от внос от Русия, припомня БТА.
Руснаците ни доставят газ на средна цена от 444 долара за 1000 куб.м. Румъния е платила на руснаците над един милиард долара (1,3 млрд. долара), изчислява вестникът. През 2013 г. потреблението намаля, както и тарифата, но общата стойност остава впечатляваща, отбелязва "Евениментул зилей".
Много компании проявиха интерес към експлоатацията. Американците от Шеврон са взели на концесия четири периметъра в Румъния: близо до град Бърлад и в селищата Адамклиси, Вама Веке и Костинещ (окръг Констанца). Първото разрешение за проучване получиха в окръг Васлуй, между село Силиштя и село Пунджещ.
Интерес е заявен и от държавната компания Ромгаз (Romgaz) и от компания О Ем Ви Петром (OMV Petrom), които осигуряват вътрешното производство на природен газ, посочва вестникът. Появиха се слухове, че и руският гигант Газпром ще започне проучвания, като компанията е взела на концесия периметър в окръг Бихор през 2012 година. Досега единствените протести срещу шистовия газ са били срещу Шеврон, посочва "Евениментул зилей". Според оценки на Американската енергийно-информационна администрация (EIA) залежите на шистов газ в Румъния са 1,444 млрд. куб. м., което е достатъчно, за да покрие потреблението за 100 години, отбелязва изданието.
В. "Адевърул" цитира документ на Шеврон, според който в зоната, в която има шистов газ, влиза и Молдова. Разломът се простира от Литва до Румъния и България. Според данните на Шеврон, залежите в тази зона са от мащаб, който би могъл да заплаши "монопола" на природния газ на руснаците, от който зависи цяла Европа, пише "Адевърул", като се позовава на финансовия всекидневник "Зиарул финанчиар".
В. "Ромъния либера" пише, че едно изключително бедно селище в окръг Васлуй е станало център на румънската революция срещу експлоатацията на шистов газ. След като местните жители на Пунджещ и Силиштя влязоха в сблъсъци с жандармерията, компания Шеврон се отказа, поне за момента, да прави там проучвания за шистов газ, пише вестникът. "Ромъния либера" информира, че кампанията срещу експлоатацията на шистов газ в зоната се води много активно от представители на Румънската православна църква, която има претенции към терена, отдаден на концесия на американците.
Вчера вечерта местните жители не прекратиха протеста. Те се опасяват, че изтеглянето на техниката на Шеврон от терена е само стратегически ход, който има за цел протестиращите да си тръгнат от мястото. Същевременно местните съветници на Пунджещ гласуваха вчера за организиране на референдум, на който жителите да решат дали искат или не проучване и експлоатация на шистов газ в общината. Допитването ще бъде на 24 ноември, съобщава "Ромъния либера".
В. "Адевърул" посочва, че борбата срещу шистовия газ в окръг Васлуй има зад себе си натоварена история. Играчи в сянка имат за цел да капитализират в политически или търговски смисъл недоволството на селяните от Пунджещ, пише вестникът.
Румънските власти имат единно послание, когато става дума за експлоатацията на шистов газ, посочва "Евениментул зилей". Президентът Траян Бъсеску заяви неотдавна, че "залогът на нашата политика в енергийната сфера трябва да бъде енергийна независимост". "Съгласен съм с експлоатацията на шистов газ", заяви на свой ред премиерът Виктор Понта. В Европа Полша, Унгария, Испания, Швеция и Дания са издали лицензи за проучване. В същото време Германия, Белгия, Холандия, Чехия анализират тази възможност. Франция, Италия и България казаха "не" на експлоатацията, припомня изданието.
Tweet |
|