АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия завзе най-голямото находище на литий
Руските въоръжени сили поеха контрола върху находището на литий Шевченко, което е най-голямото в Украйна и едно от най-богатите в Европа. Запасите от литиевото находище Шевченковское трябваше да са достатъчни за всички нужди на ЕС до 2050 г., съобщава gazeta.ru
Шевченковското литиево находище е открито през 1982 г. от Новомосковския GRE KP "Yuzhukrgeologiya". Площта на находището е 0,8 квадратни километра, дебелината на покриващите седиментни скали е 70-130 m, запасите се изчисляват на дълбочина 500 m.
Руското министерство на отбраната публикува видео с руски войници, които издигат знамето на Русия над град Шевченко в Донецк след тежки битки с украинската армия. Преминаването на този стратегически град под контрола на Русия означава преминаване под руски контрол и на най-голямото литиево находище не само в Украйна, но и в цяла Европа. Освен литий, то съдържа още тантал, ниобий и берил.
Шевченко притежава приблизителна 13,8 милиона тона литиеви руди със съдържание на чист литиев оксид до 207 000 тона, според проучване на украинската Държавна служба по геология и недра от 2018 г.
Регистрираната в Австралия минна компания European Lithium обяви в края на 2021 г., че е в процес да вземе концесия на находището Шевченко. През януари 2024 г. компанията обяви, че е получила 20-годишно специално разрешение за добив на обекта, като работата трябва да започне след одобрението на акционерите.
Загубата на находището Шевченко е сериозен удар за нуждите на Европейския съюз от литий. Доклад на Европейската комисия за 2020 г. прогнозира, че блокът ще се нуждае от до 18 пъти повече литий за проектите си за „зелен преход“ до 2030 г. и 60 пъти повече до 2050 г.
Освен находището в Шевченко, австралийската компания поиска от Украйна да вземе на концесия и находището за литий Добра в Кировоградска област в Западна Украйна. С цел придобиването на двете литиеви находища в Украйна чуждата компания извърши сложна сделка: European Lithium придоби украинската компания Petro Consulting LLC от Millstone. Тази компания има дял в двата минни проекта. В замяна Millstone придоби 20% дял в Europen Lithium, като получи акции на стойност до 20 милиона австралийски долара (около 12,9 милиона евро) на няколко транша. Цялата сделка подлежи на одобрение от акционерите, получаване на необходимите лицензи за добив и преработка и други условия след консултация с Австралийската комисия по ценните книжа и борсите.
Дитрих Ванке, главен изпълнителен директор на European Lithium, подчерта значението на добива на литий в Европа: „В момента литият се добива почти изключително в Австралия, Азия и Южна Америка. Този факт, съчетан с прогнозата, че търсенето на литий ще се удвои повече от два пъти след няколко години, означава сериозна ситуация на зависимост за европейската промишленост.“
Tweet |
|