АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия и Китай печелят търгове в Ирак за петрол
"Голяма победа за Ирак" - така министърът на петрола на Ирак Хюсеин аш Шахристани определи вторият международен търг в Багдад, предаде ИТАР-ТАСС.
"За Ирак е голямо постижение да сключи толкова договори при сегашните цени", отбеляза той. Според Шахристани сделките, сключени за двата дни на търга и резултатите от търга през юни дават възможност за шест години иракският добив на петрол да достигне 12 млн. барела дневно.
Сега в страната, чийто общи резерви се оценяват на 115 млрд. барела и са считани за третите по големина в света след запасите на Саудитска Арабия и Иран, се добиват 2,5 млн. барела петрол дневно.
При сегашния търг са сключени договори за добив на над 4,7 млн. барела петрол дневно.
Консорциум начело с руската компания Лукойл спечели договор за разработване на находището "Западна Курна-2", което е най-голямото от предложените на търга, с петролните залежи от 12,9 млрд. барела.
Консорциумът, в който освен Лукойл (с дял от 85 процента) участва и норвежката компания StatoilHydro с дял от 15 процента, ще получава по 1,15 д. за барел петрол. Консорциумът е поел задължението за 13 години да увеличи производството до 1,8 млн. барела дневно.
Консорциум, в който участват Газпромнефт, най-голямата турска петролна компания TPAO, корейската KOGAS и малайската Petronas,спечели договор за разработване на находището Бадра в централната част на Ирак, където за седем години добивът трябва да достигне 170 000 барела дневно.
През първия ден от търга бяха сключени договори за разработването на само две находища. Англо-холанският концерн Royal Dutch Shell в партньорство с Petronas спели правото да експлоатира находището Маджнун в Южен Ирак, чийто запаси се оценяват на 12,58 млрд. барела.
Консорциум на China National Petroleum Corp. - CNPC, френската Total и Petronas ще разработва южноиракското находище Халфая със залежи от 4,09 млрд. барела.
Освен "Западна Курна-2" и Бадра бе договорено и разработването на находищата в Гараф в Южен Ирак (запас от 860 млн. барела) от Petronas и японската държавна компания JAPEX и находището Наджма близо до град Мосул в северната част на страната - от анголската компания Sonangol, допълва ИТАР-ТАСС.
Находища, разположени в провинциите Кербала, Наджаф, Дияла, Найнава и близо до Багдад, бяха изтеглени от търга поради опасения от проблеми със сигурността в тези зони.
Tweet |
|