АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия променя плащания чрез Газпромбанк
С промяна в свой указ от края на март 2022 година за начина, по който европейските потребители на руски газ да се разплащат за него чрез "Газпромбанк", президентът на Русия Владимир Путин отмени това задължение. Причината е, че от 20 декември влизат в сила санкциите на Съединените щати срещу тази банка.
Единият е "упълномощена банка" да превежда средства в рубли, постъпващи от трети лица с цел разплащане от чуждестранна компания за руски газ. Вторият е вид бартер - задълженията за разплащане за газ да бъдат напълно или частично прекратявани чрез зачитане на насрещни искания на руския доставчик по негова инициатива.
Унгария поиска от САЩ да изключат руската банка "Газпромбанк" от санкциите, когато става дума за плащания за природен газ, тъй като те могат да се отразят отрицателно на някои съюзници на Вашингтон. Това заяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от Ройтерс.
САЩ наложиха нови санкции срещу "Га зпромбанк" на 21 ноември, тъй като американският президент Джо Байдън предприе допълнителни мерки, за да накаже Москва за инвазията й в Украйна, преди да напусне поста си през януари.
Санкциите не позволяват на контролираната от държавата кредитна институция да извършва нови трансакции, които включват финансовата система на САЩ.
"Подадохме нашето искане до съответните американски власти "Газпромбанк" да бъде освободена от санкции, когато става въпрос за плащания за природен газ", каза Сиярто на брифинг, излъчен на страницата му във Фейсбук.
Сиярто, който говори в Брюксел след срещата на външните министри на НАТО, цитирa американския държавен секретар Антъни Блинкън, който е заявил, че "иска да се консултира със съюзниците, на които санкциите създават проблеми".
Унгария получава около две трети от вноса си на газ от Русия, но натискът върху страната се увеличава, тъй като съседите на Будапеща се отдалечават по-бързо от руската енергия след инвазията на Москва в Украйна.
Украйна получава 4,5 млрд. кубични метра газ годишно от Русия по силата на 15-годишно споразумение, подписано през 2021 г.
Сиярто каза, че освобождаването от санкциите би било подобно на това, което се гарантира за други руски банки, които обработват плащания за руския уран, който САЩ купуват.
Унгария все още получава по-голямата част от своя газ от Русия по силата на дългосрочни договори с "Газпром", припомня ТАСС. През 2022 г. в страната са влезли 4,8 млрд. куб. м гориво по тръбопровода "Турски поток" и разклонението му през България и Сърбия. По унгарски данни през 2023 г. вноса на руски газ е нараснал до 5,6 млрд. куб. м.
Сиярто каза по-рано тази година, че към края на октомври Унгария е получила 6,2 млрд. куб.м. природен газ от Русия.
Tweet |
|