АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Премиерът Орбан отговаря на въпроса дали европейските санкции срещу Русия все още имат смисъл с трикратно "Не". Прекратиха ли те войната в Украйна? Парализираха ли руската икономика? Успя ли Европа да намери заместител на руската енергия на разумни цени? Три пъти "не".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се прицелва в петролните приходи на Русия, за да изпълни обещанието си да сложи край на войната в Украйна.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго е нагоре с 4 долара до 235 долара за тон. Във Франция остава без промяна на 235 евро за тон, в Украйна качва с 2 долара до 241 долара за тон, в Русия също е без промяна на 237 долара за тон.
С подписването на договора за всеобхватно стратегическо партньорство Русия и Иран отгръщат нова страница в отношенията си, особено в сферата на търговията, заяви иранският президент Масуд Пезешкиан, цитиран от Ройтерс. Пезешкиан и руският президент Владимир Путин заявиха, че двете страни ще засилят сътрудничеството си в редица области, включително в политиката, сигурността, търговията, транспорта и енергетиката.
Компанията обяви, че е "невъзможно" да контролира крайната точка, до която достигат продадените от дистрибутори в трети страни продукти. Изявлението идва след публикуването на доклад, според който шампанското на френския гигант в луксозния сегмент е продължила до се продава в Русия дори след преустановяването на бизнеса там.
Под "сенчест флот" се визират стотици кораби, използвани от Русия за пренос на петрол в нарушение на международните санкции, наложени заради войната в Украйна, както и от износители на петрол като Иран и Венецуела, засегнати от санкциите на САЩ.
Новата регулация забранява вноса и продажбата на хардуерни и софтуерни системи за такива автомобили, както и цели свързани автомобили, от Китай и Русия. Забраната все пак е насочена в бъдещето. Ограниченията за софтуера трябва да влязат в сила от 2027 г., а за хардуера - от 2030 г.
Комбинираната стойност на вноса и износа се очаква да достигне около 240 милиарда евро през 2024 г., което е ръст от 2 на сто спрямо 235,3 милиарда евро през 2023 г., сочат данните. Това е историческо равнище, въпреки че ръстът на този обмен значително се е забавил спрямо нивото, регистрирано между 2022 и 2023 г., от 26,3 на сто.
Въпреки санкциите Русия планира да утрои износа на LNG до 2035 г., пише Bloomberg. След като Киев отказа да транзитира руски газ, Москва намери алтернативи за газопроводни доставки. Руската икономика няма да понесе никакви щети.
Афганистан е купил руско брашно на стойност почти 80 милиона долара през 2024 г. Общият износ на пшеничено и пшенично-ръжено брашно от Русия е достигнал 300 милиона долара през миналата година, което е ръст от 3 на сто на годишна база в стойностно изражение и 7 на сто по отношение на обема.