АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия: Страх от липса на чужди инвестиции
Руският президент Владимир Путин подписа указ, по силата на който компании, неизпълнили в срок дадените им от държавата военни поръчки, могат да бъдат поставяни под "външна администрация", предаде Ройтерс.
Указът на практика поставя руската икономика на военновременни основи, макар и официално военно положение в страната да не е обявено, освен в частично или напълно окупираните украински Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области, посочва агенцията.
По силата на указа на президента министерството на икономиката има пълното право да отстранява управата на всяка неизпълнила навреме поръчките компания и да назначава на нейно място нова външна администрация.
През октомври Путин наложи военно положение в окупираните зони на Украйна, но се въздържа да стори същото и в самата Русия. Икономиката на страната обаче все повече минава във военновременен режим, като фабрики и заводи работят на три смени, за да осигурят нужните на армията, опитваща се да окупира големи части от Украйна, материали и продоволствие.
Новият указ ще се прилага спрямо компании, които "нарушават задълженията си по договори с държавата, включително и не вземат мерки, за да гарантират навременните доставки", се посочва в документа.
На въпрос дали Путин възнамерява да обяви военно положение в страната говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори, че това е прерогатив на президента, но не посочи, дали той планира да го стори.
Руският олигарх Олег Дерипаска призова правителството да спре да се меси в бизнеса, а вместо това да създаде предсказуема среда, базирана на правото, за да привлече обратно чуждестранните инвеститори, предаде Ройтерс.
Пред икономически форум в Красноярск той заяви, че не очаква деескалация на конфликта в Украйна преди средата на 2025 г. и допълни, че западните инвеститори няма да се върнат поне още десетилетие.
Дерипаска все пак посочи, че Русия все още може да привлече инвеститори от "приятелски" държави, но се изказа скептично бизнес средата в страната, тъй като Кремъл все повече се фокусира върху военните действия.
Руските олигарси по правило избягват публични изяви, особено след началото на инвазията в Украйна, което прави публичните критики, отправени от Дерипаска към правителството, крайно необичайни, посочва Ройтерс.
"Обезпокоен съм, че държавата и бизнесът все повече се изправят едни срещу други", каза олигархът и попита защо властта се нуждае от "двама прокурори и четирима инспектори за всеки предприемач".
Основателят на алуминиевия гигант "Русал", който сам попада под ударите на западните санкции заради връзките си с Кремъл, вече няколко пъти се оплаква от негативния ефект върху руската икономика на войната в Украйна, в чийто смисъл освен това се съмнява.
Освен че изгони западните компании и инвеститори, инвазията наруши веригите на доставки, вкара в армията хиляди мъже в трудоспособна възраст и спря достъпа на руските фирми до западните технологии.
"Законите и предсказуемостта за изключително важни. Ако променяме правилата всяка година или всяко тримесечие, никой няма да е сигурен - нито руските, нито западните предприемачи", каза Дерипаска, цитиран от агенция Интерфакс.
"Няма да е необходимо да правим избор. Следващата година парите ще свършат и ще се нуждаем от чуждите инвеститори. А те ще искат да видят как се справят руските предприемачи, при какви условия работят", заяви Дерипаска.
Руската икономика се очаква да се свие с 2,9 на сто тази година, според официалните прогнози на министерството, след като спадна с 2,1 на сто през миналата.
Tweet |
|