АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия увеличава данъците
Руският президент Владимир Путин подписа пакет от мерки за повишаване на данъците на стойност почти 30 млрд. долара, с които призовава работниците и компаниите да осигурят средства за военната операция в Украйна.
Тя започна през февруари 2022 г. , като разходите ѝ надхвърлиха приходите с десетки милиарди долари, което помогна на икономиката да не се поддава на очакванията за дълбока рецесия, но също така я тласна към рядко срещани бюджетни дефицити, предаде АФП.
През 2023 г. Русия има бюджетен дефицит от около 3,2 трилиона рубли (36 млрд. долара), което се равнява на 2% от БВП.
Путин подписа закон за набор от изменения в руския данъчен кодекс, който включва увеличение на данъците върху доходите на хората с високи доходи и корпоративните данъци, плащани от предприятията, в опит да помогне за запълване на фискалната дупка.
Те бяха приети от руския парламент по-рано тази седмица.
"Промените са насочени към изграждането на справедлива и балансирана данъчна система", заяви министърът на финансите Антон Силуанов, когато предложените промени бяха изложени през май. Той заяви, че допълнителните средства ще укрепят "икономическото благосъстояние на Русия" и ще отидат за редица публични инвестиционни проекти.
По данни на Министерството на финансите увеличението на данъците, което в страната се представя като "системни реформи", както ги характеризира френската АФП, ще доведе до приходи от около 2,6 трилиона рубли (29 млрд. долара) през 2025 г., когато влезе в сила.
Русия е заложила в бюджета си дефицит от 1,1% за тази година - скромен в сравнение с много други държави.
Но тъй като Русия е блокирана от западните финансови пазари и около 300 млрд. долара от валутните ѝ резерви са замразени от санкциите, публичните финанси на Москва са ключов показател за това колко дълго и колко агресивно Кремъл може да финансира военната си кампания в Украйна.
За да покрие дефицита си през последните две години, Русия се обърна към държавния си инвестиционен фонд и взе заеми от държавни банки. Разходите за отбрана и сигурност са нараснали до повече от 8% от БВП на Русия, заяви Путин през май.
Той нарече военния бюджет на държавата "голям ресурс", който трябва да се използва "внимателно и ефективно".
Москва предлага на войниците си, които се сражават в Украйна, огромни заплати и обезщетения, а също така вложи средства в местните производители на оръжия, тъй като офанзивата в Украйна продължава вече трета година и изглежда, че е в състояние на изтощение. | БГНЕС
Tweet |
|