АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия ще строи АЕЦ в Йордания
Силно зависимата в енергийно отношение Йордания обяви, че е избрала две руски компании, за да построят и експлоатират първата й атомна електроцентрала, която се очаква да струва около 10 милиарда долара (7 милиарда евро), предаде Франс прес.
Руската компания Росатом овърсийс (Rusatom overseas) ще управлява централата, а Атомстройекспорт ще достави ядрената технология, съобщи министърът на информацията Мохамед Момани.
Руското и йорданското правителство ще подпишат споразумение за проекта на стойност около 10 милиарда долара, може би малко по-малко, допълни той. Централата ще има два 1000-мегаватови реактора, уточни ръководителят на йорданската Комисия за атомна енергия Халед Тукан.
Проектът ще се осъществи на два етапа - първите две години ще бъдат направени проучвания и ще бъде изградена инфраструктурата, отбеляза той. След това двете страни ще подпишат договор за начало на строителните работи на централата. Русия ще участва във финансирането с 49 на сто, а Йордания - с 51 на сто.
Централата, която трябва да бъде готова през 2023 година, ще бъде построена в Амра - пустинен район северно от столицата Аман.
"Йордания внася 97 процента от необходимата й енергия. Страната се нуждае да се възползва от ядрената енергетика, което ще има благоприятно отражение върху икономиката й", изтъкна Халед Тукан.
Пустинното кралство, чиито ресурси са твърде ограничени, даде зелена светлина през август за построяване на ядрен реактор в Йорданския научно-технологичен университет близо до град Ирбид. Реакторът трябва да влезе в експлоатация през 2016 година и ще бъде построен от корейския Институт за ядрени изследвания и консорциума Daewoo Engineering and Construction Co. Френската компания Areva беше внесла конкурентна оферта съвместно с японската Mitsubishi за построяването на тази централа.
Според йордански представители цената на проекта възлиза на 130 милиона долара. Южна Корея отпусна на Йордания заем от 70 милиона долара. Кралството, 92 процента от чиято територия е пустиня, е една от десетте най-сухи страни на планетата и иска да развива ядрена енергетика, за да захранва предприятията за обезсоляване на вода.
Технологията обаче е чувствителна тема в региона, където Израел има негласен монопол над ядрените оръжия, отбелязва АФП.
Tweet |
|