EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Русия:Протестите пречат на "Южен поток"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Русия:Протестите пречат на "Южен поток"

mail06:45 | 17.07.2013прегледи 813 коментарикоментари 0


Протестите в България пряко засягат Русия, тъй като заради политическата нестабилност София все не може да започне изграждането на своята отсечка от газопровода "Южен поток". А докато не започне строежът на тръбата в България, е невъзможно да започне прокарването на "Южен поток" и по дъното на Черно море, пише в. "Московский комсомолец". "Всичко това забавя въвеждането в експлоатация на цялата обходна тръба", твърди руският всекидневник. Не е постигната според него и "целта, заради която бе замислен ("Южен поток") - да се заобиколят несигурните транзитни държави".
"Веднага щом получи тръбата на своя територия, България лесно може да избере хлъзгавия път на Украйна, стане ли дума да бъде шантажиран "Газпром" с възможностите за транзит. Естествено може да се опитаме да избегнем това, като подпишем различни споразумения. Нали обаче споразуменията са за това - да бъдат нарушавани, не е ли тъй?" - пояснява изданието. "Ще успеят ли шефовете на "Газпром" да възпрепятстват опитите за спекулации с тръбата от страна на основните транзитьори на газа от "Южен поток"? Да се надяваме, че ще успеят. Не е изключен обаче и обратният вариант, при който рискуваме "украинизация" на Балканите с всички произтичащи оттук последици", предупреждава "Московский комсомолец".

Обществено обсъждане на проекта „Южен поток” се проведе във Варна, предаде Радио „Фокус” – Варна. Пред варненската общественост бяха представени ползите от реализирането но проекта не само за областта, но и за цяла България. Представителят на инвеститора адв. Кристиян Богоев подчерта, че „Южен поток” е проект за транснационален газопровод, разработен с цел диверсифициране на маршрутите за доставка на природен газ за европейските потребители. Новата газопреносна система ще тръгва от компресорна станция „Поченки” на територията на Русия, през компресорна станция „Руская” по дъното на Черно море до страните от Южна и Централна Европа. Планирано е газопроводът да се състои от четири тръби с капацитет от 15.75 млрд. куб. метра годишно всяка. Планира се първата тръба да влезе в експлоатация през месец декември 2015 година, а целият газопровод ще заработи една година по-късно с последващо постигане на пълни мощности в рамките на две години. На територията на България проектът представлява наземната част на газопроводната система с дължина над 540 км, разположена изцяло на българска територия. Кристиян Богоев потвърди, че на 2 декември 2011 г. с решение на Министерски съвет, газопроводът е обявен за обект с национално значение. Трасето на газопровода ще бъде разположена на север от Стара планина в средната част на Дунавската равнина с начална точка южно от варненския кв. „Галата” в местност „Паша дере”, а крайната точка ще е разположена в близост до ГКПП „Връшка чука”, непосредствено с границата със Сърбия. Участъкът преминава през всички области в Северна България с изключение на Габрово, Добрич и Силистра.
 


Тагове: протести,
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg