EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Руската Дума радифицира военен пакт с КНДР

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Руската Дума радифицира военен пакт с КНДР

mail17:07 | 24.10.2024прегледи 501 коментарикоментари 0


Руските депутати ратифицираха днес пакта за военно сътрудничество със Северна Корея в момент, когато САЩ потвърдиха разполагането на 3000 севернокорейски войници в Русия, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.

Общо 397 депутати от Държавната дума (долната камара на руския парламент) гласуваха за договора за "всеобхватно стратегическо партньорство", който руският президент Владимир Путин подписа при посещението си в Пхенян през юни. Очаква се скоро горната камара на парламента също да ратифицира документа, гласуването е насрочено за 6 ноември.

Пактът задължава Русия и Северна Корея незабавно да си окажат военна помощ, използвайки "всички средства", в случай че някоя от двете страни е атакувана. Това е най-силното обвързване между Москва и Пхенян от края на Студената война, отбелязва АП.

Западът смята, че това създава опасност от голяма ескалация в конфликта между Русия и Украйна, който продължава вече 32 месеца, отбелязва АФП. Силите на Киев контролират територия от няколкостотин квадратни километра от руската Курска област.

Договорът, ратифициран днес от долната камара на руския парламент, беше подписан на 19 юни по време на визита на руския президент Владимир Путин в Пхенян, като показва степента на сближаване между двете страни.

САЩ заявиха вчера, че 3000 севернокорейски войници се намират в Русия и се обучават на няколко места в страната. Те казаха, че това е много сериозен ход и предупредиха, че ако тези сили участват в сражения в Украйна, те ще бъдат легитимна мишена.

Русия и Северна Корея по-рано отхвърлиха твърденията на САЩ и техните съюзници, че Пхенян изпраща балистични ракети на Москва, както и милиони артилерийски снаряди, които да се използват в Украйна. 

През юни Путин бе запитан дали севернокорейски войници ще се бият на страната на руските сили в Украйна според споразумението. Той отговори, че няма нужда от това, но съобщи също, че за първи път Русия ще има възможност да изпраща оръжия на Пхенян. 

Според наблюдатели в замяна на военната подкрепа Москва може да предостави усъвършенствани оръжейни технологии на Пхенян, за да помогне в развитието на капацитета за балистични ракети и сателити. 

Южнокорейският президент Юн Сук-йол предупреди днес, че неговата страна няма да "стои със скръстени ръце" в случай на изпращане на севернокорейски войници в Русия. Той добави, че Сеул ще подходи "с повече гъвкавост" към възможността за изпращане на оръжия на Украйна, "в зависимост от действията на севернокорейските сили".

В договора се призовава също за създаването на "многополюсна международна система" - формула, използвана от Москва, за да се противопостави на това, което тя нарича "хегемония" на САЩ - и се предвиждат "усилия за увеличаване на търговията" и "свеждане до минимум на въздействието" на икономическите санкции, които могат да бъдат въведени от трети страни, отбелязва АФП.

Гласуването в Думата се проведе в деня на закриването в Казан, Русия, на срещата на върха на БРИКС - група от девет държави, наричани понякога „Глобалния юг“, в които живее близо половината от населението на света и които произвеждат почти една трета от световния БВП.

Руският президент Владимир Путин се опита, чрез поредица от двустранни срещи, да демонстрира неуспеха на политиката на дипломатическа изолация и икономически санкции срещу неговата страна. 

/БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg