АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Руската енергетика губеща и пак губеща
с. К2Капитал
Въпреки че реформите се провеждат вече второ десетилетие, в енергийния сектор на Русия почти няма обновление. Повишението на цените продължава, а разходите за енергийни суровини в структурата на стойността на енергията са средно 1,7 пъти над равнището на показателя в Китай, 7 пъти над равнището в САЩ, 12 пъти над нивото в страните от Европейския съюз. Ако сегашните тенденции не бъдат обърнати, то скоро цените на електроенергията в Русия ще бъдат по-високи от цените в други страни. По-рано се приемаше, че раздробяването на държавния монополист в сектора, създаването на компании за производство и пренос на електроенергия ще привлекат стратегически инвеститори, с чиято помощ пък ще започне бързо модернизиране на отрасъла. Освен това държавата им гарантира по-високи цени за промишлеността и за населението.
Резултатът обаче беше точно обратен. Между новопоявилите се енергийни компании и държавата възникнаха сериозни разногласия за ценовите равнища. Цените започнаха бързо да се повишават, което обаче не допринесе за модернизацията или за повишаване на жизненото равнище на населението. Точно обратното – обикновените хора, както и малкият и среден бизнес пострадаха най-много. Бедните региони понесоха най-рязък скок на цените, което доведе до масово обявяване на неплатежоспособност. Това обаче не донесе на компаниите средствата, необходими за модернизиране и обновяване на активите. Поради тази причина един от основните въпроси днес е как да се "обуздае" растежът на цените? И кой в крайна сметка ще финансира модернизацията на руската енергетика? Способни ли са руските енергодобивни компании, създадени чрез раздробяване на някогашната централизирана система, да изпълнят задачата за модернизиране на отрасъла и икономиката като цяло или предстоят "мега сливания"?
Каква роля могат да имат чуждестранните инвестиции?
Министърът на енергетиката Сергей Шматко твърди, че електроенергетиката не бива да бъде тежест, а общото развитие на страната. Министърът дори посочва главозамайващи стойности - износът на енергийния комплекс сега достига до 70 %, а темповете на модернизация на енергийната мрежа са 2-3 пъти по-ниски от необходимите. Енергетиката е основният "локомотив" на нашата икономика.
Секторът обаче изпитва недостиг на инженери и специалисти по енергетиката. При реформирането на централизираната система бе обещано, че в бранша ще настъпят подобрения. Преди реформите обаче руската енергетика имаше 30 % резерви мощности, а днес такива няма. Какво се случи? Икономиката употребява дори по-малко енергия, тъй като някои големи потребители спряха производството си, но резервните мощности изчезнаха. Според прогнозите на експерти за развитието на събитията е възможно консолидиране на активите в електроенергетиката.
Прогноза
Това означава, че до идната година пазарът може да бъде поделен 10-12 компании, които ще започнат да заемат съпътстващите сфери. Дали за отрасъла това ще бъде добро или лошо - не може да се каже. Засега обаче преобладават катастрофалните сценарии. Заради географското си положение Русия поначало е осъдена на сериозни енергийни загуби, тъй като голяма част от територията й е разположена в по-северни ширини от Европа или Америка, а това многократно увеличава енергийните и транспортни разходи. Създава се електроенергиен пазар без резервни мощности и с неустойчиви цени.
Днес на фона на кризата в ядрената енергетика след събитията в Япония мнозина твърдят, че атомните централи са опасни. Бихме подкрепили тази теза - нека ги закрият. Ние пък ще продължим да строим АЕЦ и да снабдяване с електроенергия страни, които са намалили собственото си производство. Някой предложи да проверят нашите АЕЦ. При нас обаче вече всичко е проверено. Според мен Чернобил ни даде урок за сто години напред. Никой не е преживявал нещо подобно. Нашите АЕЦ са най-безопасните, което и трябва да обявяваме. След страшната катастрофа в Саяно-Шушенската ВЕЦ обаче изглежда е необходимо да се направят някои изводи - очевидно е, че системата на управление е разрушена, ръководството е от полуграмотни хора, които познават слабо хидроенергетиката и тъпчат собствените си джобове.
Подобни аварии са ставали и по-рано. Около Нова година пък половин милион жители на Подмосковието останаха в мрак за близо две седмици, докато ръководителите на енергетиката се размърдаха и обвиниха за положението ледения дъжд. Факт е обаче, че в много райони електропреносните стълбове не са сменяни от 20 години, нито проводници или опори - всичко отлетя. Вижте само човешките кадри - професионалистите бяха прогонени, отрасловата наука е унищожена. Атомните станции като цяло са пуснати в експлоатация през 60-те и 70-те години и сега започват да излизат от строя, въпреки че животът им се удължава.
Какви перспективи имаме?
Да се повишат тарифите за производство? Със сигурност не, пред производството и без това има твърде много бариери. Миналата година реалната средна цена на киловат час надмина цената в САЩ. А предвид факта, че в САЩ цените за промишлеността са по-ниски отколкото за битови нужди, то това увеличение е още по-голямо. В САЩ освен това има директива за идните 20 години - цените да се запазят според реалната стойност на долара. В Русия обаче според прогнозите за идните 10 години доларовата цена на киловатчас ще нарасне двойно. Само това е достатъчно, за да се унищожи почти цялата промишленост, която не е свързана с добив на суровини. Кой ще вложи пари в модернизацията на компонентите на енергетиката? Със сигурност това не бива да се стоварва върху населението. Трябва да се върви по пътя към усъвършенстване на вече изпитани пазарни механизми, а обемът на наложителните инвестиции е огромен - необходими са капиталовложения от поне 10 трилиона рубли до 2020 година.
Не си струва и да залагаме на петрола и газа. Оказахме се единствената страна в света, в която нафтата е по-скъпа от бензина. Държавата трябва да възстанови управлението на основните отрасли. Никой освен държавата няма да финансира развитието на енергетиката, но тогава ще трябва да бъдат преразгледани и всички останали параметри на енергийната система. През 2009-2010 година в сектора действаха абсолютно непазарни схеми.
Казано направо, прякото прилагане на пазарни механизми би означавало почти пълна национализация на всички системи, при това без прилагане на принудителни механизми, а просто заради преразпределение на акциите на дружествата според размера на инвестициите. Засега енергетиката в Русия е монополна. Потребителят е лишен от възможността пряко да се договаря с производителите на енергия и като всяка монополна система, трябва да бъде регулирана от държавата. Енергийният колапс, сполетял страната в началото на тази година, ще се помни дълго. Мнозина вярват, че всички тези проблеми, когато хората със седмици останаха на тъмно, са предизвикани от извънредна природна аномалия - леденият дъжд. Това е вярно, но само отчасти. Трябва да се разбере, че това може да се повтори във всеки един момент в отделен регион или провинция. Ремонтните работи бяха извършени в извънреден режим, но при отстраняване на последиците от ледения дъжд не бе извършена съществена промяна на състоянието на мрежата, на трансформатори, подстанции и т. н. - защото няма пари. Енергетиката не бива да се оставя в сегашното запуснато състояние. Това е бомба със закъснител.
Tweet |
|