EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Руски купувачи търсят лукс имоти в България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Руски купувачи търсят лукс имоти в България

mail15:00 | 15.02.2010прегледи 1972 коментарикоментари 0


Първото за годината изложение на български имоти в руската столица донесе оптимизъм за бъдещето на пазара на ваканционни имоти у нас. Пред щандовете на руските агенции за недвижими имоти, всяка от които предлага по поне 20 проекта в България, кандидат-купувачите се редят на опашки. По-слаб е интересът при инвеститорите, които предлагат директно. За втора поредна година над 90% от сделките на руско говорящите минават през руска посредническа компания.
Руснаците са видимо по-спокойни и вярват, че цените са намерили равновесната си точка, което прави момента подходящ за покупка. Те искат да се възползват от атрактивните преференциални цени за апартаменти не само по Черноморието, но и в Пампорово и Банско.
Основната тенденция в поведението на родните инвеститори е желание да „изчистят” започнатите проекти. Повечето от тях са принудени да предприемат смели ходове, притиснати от изискванията на банките. Те правят отстъпки от 5 до 15% при авансово плащане и/или предлагат различни схеми за отложено плащане. Най-често за проекти по Северното Черноморие се оферират апартаменти с първоначална вноска от 50% и разсрочено плащане за 15 години, като през първите две не се начислява лихва, а през следващите оскъпяването е равно на процента, който самият инвеститор дължи на банката.
„Клиентите се възползват от изгодните предложения, но търсят преди всичко сигурност. Офертите, които ние подготвихме специално за изложението, бяха изключително атрактивни и обявяването им седмица по-рано доведе до значителен ръст на запитванията.”, разказва  Мариана Даскалова, Търговски директор в ГрийнЛайф. „По време на самото изложение имаме с 20% повече продажби в сравнение с миналогодишното издание. Това ни прави оптимисти за бъдещото развитие на сектора. Само преди година средностатистическият руски клиент имаше бюджет между 30 и 50 хиляди евро. Сега най-често се обявяват бюджети между 80 и 110 хиляди евро за апартаменти с две спални.”
По данни на ГрийнЛайф от началото на годината на пазара се появяват руснаци, които търсят спокойствие, а не атракции и шумотевица. Те могат да се разделят в две основни групи – хора на по-зряла възраст (между 50 и 60 години) или млади семейства с малки деца. Те купуват имоти в курорти като Пампорово, но само при предлагането на атрактивни цени между 650 и 750 евро за кв.м. за напълно завършени имоти.
Луксът продължава да бъде основната притегателна сила при морските имоти. Отстъпките тук се постигат по-трудно, тъй като конкуренцията в най-високия сегмент на пазара вече намаля. Сключват се и сделки „на зелено” при цени около и над 1000 евро за кв.м. Търсенето за къщи се движи между 150 и 200 хиляди евро.
„През последните месеци се радваме на интерес не само от жителите на Москва, които определяха тенденциите на пазара през последната година, но и на представители на Армения и Азербайджан. Това са изключително добри клиенти с големи финансови възможности, “ споделя Мариана Даскалова. „Te разполагат с бюджет от 150 000 до 250 000 евро и търсят елитни локации и наистина качествени имоти. Те имат по-специфичен социален живот в групи, което е уникална възможност за нас и ако успеем да сключим сделка с лидера на групата, следващите покупки са значително по-бързи.”
Поведението, което купувачите демонстрират в момента може да се разчете като знак за родните инвеститори да извадят нов качествен продукт на пазара. Конкуренцията по време на изложението е значителна, но в средния и ниския сегмент на пазара. Все още има както купувачи с 20 000 евро за покупка, така и имоти в Слънчев бряг и по-малките курортни селища, разположение на пета линия, които се предлагат на цени от 280 евро за кв.м.
За първи път се наблюдава и целенасочено търсене на зимни имоти, в частност Банско. То е предизвикано от ниските цени, на които се предлагат тези апартаменти в момента и сделки се сключват само и единствено при атрактивни оферти. Нов е и засиленият интерес от страна на руски инвеститори за закупуването на земя или нереализирани проекти. Ако преди година този интерес е повърхностен и остава на фаза първоначално проучване, то в момента се стига до сериозни и задълбочени преговори, което е знак за пазара като цяло.
Запазва се тенденцията руските граждани да търсят и пресмятат в покупката на имот в България неговата добавена стойност, а именно възможността чрез собствеността си в Европейска държава да могат да се възползват и от правата на европейците. Това е и основаната причина хора с по-нисък социален и финансов статус да търсят начин да придобият имот у нас. Докато мотивът на по-заможните купувачи е  престижът, който покупката ще им донесе.
Забавените промени в Закона за нотариусите също изиграха своята положителна роля – на консултантите не се налага да обясняват още една особеност при придобиването на собственост в България. През последните два месеца над 90% от сделките са сключени при авансово плащане от 70% и тези пари задължително преминават по банков път, но най-често с интернет банкиране, а детайлите по тези транзакции за съжаление не са обхванати от законодателните промени, гласувани вече на първо четене в Парламента.
Очаква се, когато влязат в сила новите условия, да родят редица казуси, решаването на които ще отнеме време и може да забави приключването на сделките.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg