АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.
Ненатовареният капацитет на руските рафинерии през септември ще се увеличи с около една трета спрямо август. Като причина за това се посочват технически проблеми, сезонна поддръжка и украинските атаки с дронове. Свободният капацитет възлиза на около 3,87 милиона метрични тона, или около 14,5 на сто от общия петролен капацитет, спрямо 2,95 милиона тона през август.
Новият собственик е Стокман (Stockmann). Цената на сделката не е оповестена. Руските корпоративни документи обаче показват, че сделката е приключила на 2 август и че "Стокман" притежава 100% от филиала на германската компания с номинална стойност от 40 милиона рубли (470 588 долара).
Украйна загуби половината си капацитет за производство на електроенергия поради руските атаки. Допълнителното производство от реактора ще позволи на всички потребители да имат електричество до 18:00 ч. местно време.
В периода от 1 януари до 30 юни 2024 г. руските атомни ледоразбивачи са съпроводили 438 плавателни съда (през същия период на миналата година те са били 435). Общата брутна вместимост е била 50,4 милиона тона (за аналогичния период за 2023 г., тя е била 48,6 милиона тона).
Облагането с годишна такса в размер на 2% на всички активи, които се оценяват на над $1 млрд., може да стане отправна точка за прилагане на предложението за увеличаване на данъчната тежест върху милиардерите по света. Предложението ще бъде представено на срещата през юли на министрите на финансите на Г-20.
Министерството на външните работа на Русия даде две основания за своето решение: това е ответна реакция на мерките от страна на ЕС, но действията на Москва са породени и от недостоверни информации за руските военни действия в Украйна. Ако ЕС премахне ограниченията за руските медии, Москва също може да обмисли свалянето на своята забрана.
Сделката, сключена от 27-те постоянни представители на блока, е насочена само към приходите, реализирани от белгийската клирингова къща "Юроклиър" (Euroclear), където се съхраняват около 190 млрд. евро от активите на руската централна банка.
САЩ и съюзниците им от Г-7 продължават да разглеждат широк диапазон от възможности, за да отключат стойността на близо 300 милиарда долара замразени руски активи, за да помогнат на Украйна. Това заяви финансовата министърка Джанет Йелън, цитирана от Ройтерс.
Мярката влезе в сила от 30 март и идва след подобно решение на мобилната разплащателна система "Самсунг пей" (Samsung Pay). Тя се вписва в контекста на все по-голямото напрежение между Армения и Русия, чийто традиционен съюз изглежда все по-неустойчив.