АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Зараждащото се руско производство на уиски е един от многото примери как местните производители се опитват да запълнят дупките, останали след изтеглянето на чуждестранните компании. "Математиката е проста", казва Генадий Силиванов, главен технолог на "Кемля". "Руснакът ще си купи едва бутилка качествен алкохол вместо 10 бутилки евтина водка или нещо подобно и ще пие по-малко".
През месец юни Китай е внесъл от Русия 1346 тона продукти от свинско месо (870,27 тона замразено месо и 475,83 тона замразена карантия), което четири пъти повече от количеството за май. След дълга пауза от 15 години, заради африканска чума по свинете, през септември 2023 г. Китай вдигна забраната за внос на руско свинско месо и субпродукти.
В момента се обсъжда въпросът за квотите на руско вино в кафенета и ресторанти. Първоначално квотата ще бъде между 10 и 20 на сто, което с времето може да се увеличи.
Преходът от руското ядрено гориво към американското на "Уестингхаус" ще започне през май месец със зареждане на 43 касети в активната зона на реактора на пети блок на АЕЦ "Козлодуй" и ще продължи 4 години.
Това гориво от „Уестингхаус“ е аналог на старото руско гориво, с по-къса горивна кампания и с повече касети, коментира в тв интервю Румен Овчаров, бивш енергиен министър.
Мярката ще доведе до намаляване на приходите на Русия от търговията със зърно и това ще се отрази на възможностите й да финансира войната срещу Украйна. Отбелязва се, че през 2023 г. Русия е изнесла за ЕС зърно на стойност около 1,3 милиарда евро.
Белгия държи основната част от запорираното руско имущество и тази година ще предостави на Украйна 1,7 милиарда евро, уточни белгийският министър на правосъдието Пол ван Тихелт след днешното заседание на своите колеги от ЕС в Брюксел. Той отбеляза, че част от тези средства ще послужат за осигуряване на боеприпаси за украинските въоръжени сили.
Руската държавна корпорация за ядрена енергия "Росатом" обяви, че е подписала споразумение с дубайската логистична компания "Ди Пи уърлд" (DP World) за създаване на съвместно логистично дружество за развитие на контейнерни превози през Арктика, потвърждавайки проект, обявен през октомври.
През миналата година тези пет страни, сред които е и България, са платили за 30 на сто повече руски услуги в ядрения сектор и за 22 на сто повече обогатен (уран - бел.ред.), се посочва в годишния доклад на Агенцията по доставките на ЕВРАТОМ, публикуван пред октомври.
Турските власти заявиха, че от гледна точка на инфраструктурата в страната почти всичко е готово за реализацията на проекта за хъб, но е необходимо да се промени законодателството. Първите законодателни решения бяха взети в началото на април и засягат дейността на турската газова компания Боташ (Botas) и редица други доставчици.