АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


МФ публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.).


Нефинансовите предприятия в област Бургас са реализирали продажби на едро на стойност почти 3,8 млрд. лева, включително ДДС и акцизи, през 2023 година. Това сочат окончателните данни на Националния статистически институт за 2023 година.


В 243 от ресторантите проверяващите са констатирали некоректно отчитане на ДДС от 9 на сто вместо 20 процента. В 59 от проверените търговски обекти на клиентите не е издадена касова бележка. Това е опит за избягване на изискванията за отчитане на продажбите, което е основание за налагане на санкция, включително "запечатване на обект".


За сравнение, заемите за жилища към края на този януари са възлизали на 26,044 млрд. лева, а към края на февруари 2024 година сумата е достигала 20,520 млрд лева или с около 6 млрд. лева по-ниска стойност спрямо настоящия резултат.


Продажбите на нови автомобили в ЕС през февруари се понижиха с 3,4% до близо 853,7 хил. броя, а от началото на 2025 г. с 3%, докато регистрираните нови автомобили в България отбелязаха по-силен спад с 5,8% през февруари и с 2,5% през първите два месеца на настоящата година, показват последните данни на Асоциацията на европейските автомобилостроители.


Продажбите на горива са спаднали с 3 на сто на годишна основа през февруари, а на хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 2,8 на сто. Междувременно търсенето на фармацевтични продукти, козметика и ортопедично оборудване е нараснало със 7,4 на сто, а продажбите на моторни превозни средства и на автомобилни части са се увеличили с 5,1 на сто.


Миналата година е с 55% ръст на продажбите на електроавтомобили и регистрации на нови, като общият брой на електрическите коли в страната вече надхвърля 19000 (нови и употребявани).


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Продължилата месеци тенденция на забавяне на годишния ръст на цените беше прекъсната през октомври 2024 г. След увеличение от 2,2% тогава, 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4% през януари, годишната инфлация в Хърватия се върна към низходяща траектория през февруари.