EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Ръст на инвестициите в имоти в ЦИЕ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ръст на инвестициите в имоти в ЦИЕ

mail10:03 | 05.12.2022прегледи 544 коментарикоментари 0


Благодарение на силната активност през първото тримесечие на текущата година, частично пренесена от 2021 г., инвестиционните обеми към октомври 2022 г. възлизат на 7,5 млрд. евро.  В края на годината те могат да достигнат между 9,0 и 10,0 млрд. евро, разкрива доклад за пазара на инвестиционни имоти на Colliers: "Инвестиционна сцена в Централна и Източна Европа Q1-Q3 2022".

Кевин Търпин, регионален Директор капиталови пазари, ЦИЕ, добавя: "Поотделно, в повечето страни се наблюдава леко подобрение на резултатите на годишна база, като в Унгария увеличението на инвестиционните обеми е 53 на сто. Обичайно силното четвърто тримесечие обаче вероятно ще бъде с по-ниска активност, тъй като на пазара има по-малко продукт на фона на повишените разходи за финансиране и продължаващия период на неяснота на ценообразуването. По отношение на активността до момента през 2022 г. Полша е осигурила 58 на сто от обемите в ЦИЕ". 

Доходност от първокласни активи през третото тримесечие на 2022 г. 

Въпреки липсата на доказателства за това на някои пазари, се регистрира покачване на доходността  от първокласни имоти между 25 и 50 базисни пункта (водещо до намаляване на цените на имотите). Цената на финансиране се увеличава бързо през последното тримесечие, като всички разходи вече варират между 500 и 600 б.п. и могат да нараснат още повече, ако Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши допълнително основните си лихвени проценти в отговор на инфлацията. "Подобни реакции наблюдаваме и на други пазари в Европа, като Великобритания и други западноевропейски пазари обикновено се приспособяват по-бързо, отколкото тези в ЦИЕ. Както споделяме в нашия доклад, можем да очакваме намаление на капиталовите стойности между 0 процента и 30 процента в зависимост от това как ще се проявят други фактори през следващите от 6 до 24 месеца", добавя Кевин Търпин.

Потоци в ЦИЕ по сектори 

Офис секторът продължава да държи първото място с 38 на сто дял от инвестиционните обеми за първото тримесечие на 2022 г. Наблюдава се голямо търсене на логистични имоти, но липсва достатъчно продукт. При търговските площи два големи инвестиционни портфейла смениха собствениците си. Все още се регистрира голям интерес към жилищни имоти, които обаче също са в недостиг. В условията на много по-високи лихви по ипотечните кредити и намаляващи продажби инвеститорите може да променят плановете си и да се ориентират от продажби към наеми. 

Потоци в ЦИЕ по произход на купувача 

Местните инвеститори в ЦИЕ са били с най-висока активност до момента през 2022 г. с дял от 35 на сто от целия обем. Чешкият и унгарският капитал продължават да са отговорни за съответно 19 на сто и 10 на сто от всички инвестиции в региона. Инвеститорите от ЦИЕ са с общ принос от над 10 на сто от трансакциите в Полша.

Унгарският капитал, вложен в активи в Унгария, е с 80 на сто от общия обем, а чешкият е с дял от 56 на сто на пазара в Чехия. Следват северноамериканският (27 на сто) и европейският капитал (22 на сто), въпреки че като цяло се регистрира забавяне или задържане на темпото от страна на международните инвеститори, което ще продължи до корекцията на цените.

Икономически показатели и движещи сили 

С навлизането в зимата рискът от рецесия става все по-вероятен в много части на ЦИЕ и Европа. Не само в ЦИЕ проблеми създава високата инфлация, предизвикана от кризата с енергията, горивата и храните в резултат на войната в Украйна, в допълнение към вече деликатния икономически фон след пандемията. 

"В резултат на случващото се централните банки повишават лихвените проценти, за да противодействат на ръста на инфлацията, което междувременно оказва силно въздействие върху цените на продуктите и ипотечните кредити, и следователно създава по-ниско потребление. Аналогично това вреди на бизнеса и на способността му да се развива на фона на намаленото търсене на продукти и услуги, както и на работната сила, която настоява за увеличаване на заплатите, за да се справи с по-високите разходи. Това допълнително увеличава инфлацията. За инвеститорите този тренд ще окаже известен положителен ефект по отношение на цените на наемите, но заедно с това те ще бъдат засегнати от по-високите дългове и оперативни разходи", казва Кевин Търпин в заключение.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg