EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Ръст на логистичните и индустриални площи в София

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ръст на логистичните и индустриални площи в София

mail06:58 | 15.02.2023прегледи 681 коментарикоментари 0


Наличните модерни индустриални и логистични площи в София, които отговарят на повишените критерии на наемателите, достигнаха 1 368 000 кв. м. към края на 2022 година. Това представлява увеличение с 44 000 кв. м или ръст от 3,3 на сто, спрямо предходното полугодие. Модерните площи в активен строеж в София са над 176 600 кв. м. Около 108 000 кв. м от тях са концентрирани в четири големи проекта, като част от площите вече са отдадени под наем, показват данни от проучване на Colliers на пазара на логистични и индустриални имоти през второто полугодие на 2022 г.

Търсенето през втората половина на годината е разпределено по сектори, както следва: 53 на сто от обема се дължи на компании в сектора на бързооборотните стоки, следвани от електронна търговия (13 на сто), логистика и 3PL - операторите, които предоставят на клиентите си комплексно обслужване на потока от стоки и информация, (12 на сто) и електроника (8 на сто). Останалите 14 на сто са в секторите производство, строителство, търговия, дистрибуция и фармация. В сравнение с предходни периоди, значително се е увеличило търсенето от търговци с бързооборотни стоки, които традиционно са с по-малък дял спрямо логистичните оператори. Усвоените площи през периода са почти 85 700 кв. м, а за цялата година – 145 100 кв. м. Това е с 80 на сто повече спрямо предходната година и показва значителното оживление в търсенето в сектора. 

Слабото увеличение на предлагането и активното търсене от страна на наемателите доведе до съществено намаляване на незаетите имоти. Тенденцията през изминалата година е към постоянно свиване на свободните площи – от 9 на сто в началото на годината до 6 на сто към средата и 4 на сто в края й.

Цялостната икономическа несигурност и непредвидимостта на бизнес климата в комбинация с рязкото покачване на цените на строителството доведоха до забавяне в старта на изграждането на новите проекти. Очаква се през 2023 година те да започнат реализацията си на ускорени обороти в опит да отговорят своевременно на наличното търсене.

Процесът по релокация на производства и изнасяне на дейност към България, вследствие на геополитическото напрежение, дава добър шанс на страната да привлече чужди инвестиции, се изтъква в проучването. За успешната кампания се изискват подкрепа от държавната администрация и адекватни фискални стимули. Въпреки липсата на редовно правителство, очакванията са преместването на леки производства към България да се запази. Пренасочването на поръчки към вече опериращи в страната производства ще стимулира експанзията им.

Търсенето ще продължи да бъде движено от 3PL оператори, дистрибутори и търговци. Особено интересни ще са имотите, подходящи за градска логистика, на основни градски булеварди, както и в сателитните градове на изток от София. 

Устойчивостта на сградите и екологичните, социалните и управленските (ESG) стандарти ще стават все по-важни за всички участници на пазара. В отговор на корпоративните изисквания, особено на чуждестранните компании, се очаква траен фокус върху интегрирането на ESG стандарти в сектора, се посочва в проучването. 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6194