АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Рязък скок за еврото, юанът се срина
Единната европейска валута поскъпна рязко на валутния пазар, намирайки подкрепа както от новината за постигнато принципно споразумение по нова тригодишна спасителна програма за Гърция, така и от изненадващата девалвация на китайския юан.
Днешното споразумение между техническите екипи на властите в Атина и международните кредитори свежда до нулата риска за фалит на Гърция и за нейно излизане от еврозоната.
В същото време изненадващото решение на Китайската централна банка да направи съществени промени в досегашния затегнат валутен контрол доведе до драматична девалвация (обезценка) на юана с близо 2% спрямо долара. Това се отрази силно негативно на европейския фондов пазар, където общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с около 1%, а немският индекс DAX се срива с цели 2%.
Рязкото повишение на напрежението на фондовите борси пък отмени статута на еврото като "carry trade" валута – "евтина" (нисколихвена) валута, използвана за покупки на по-високодоходни финансови активи. Това доведе до закриване на "къси" позиции в евро както спрямо американския долар, така и спрямо "високолихвени" и "стоково-зависими" валути като австралийския, канадския и новозеландски долар.
В същото време днешната изненадваща девалвация на китайския юан доведе до спекулации, че Федералният резерв може да отложи във времето предстоящото начало на затягане (повишение) на американските основни лихви. Това от своя страна оказва допълнителен натиск върху щатския долар спрямо еврото и останалите основни европейски валути като британската лира и швейцарския франка, но "зелените пари" поскъпват спрямо австралийския, канадския и новозеландски долари, както и спрямо редица азиатски валути.
Сега еврото поскъпва с 0,35% към 11-дневен връх около 1,1058 долара, към 7-месечен връх от 1,0866 швейцарски франка и към 6-седмичен връх от 138,03 японски йени.
Пробивът на основната валутна двойка (евро/долар) над техническа зона на съпротива около 1,1033/41 долара (100-дневна пълзяща-средна и вчерашен бивш връх към 1,1041) е сигнал, че еврото може да поскъпне към 1,1080/85 (55-дневна пълзяща-средна) и дори обратно към ключовия "двоен връх" около 1,1113/29 долара (върхове от 27-и и 31-ви юли). Сега близка област на подкрепа за единната валута лежи към 1,1041/33 (бившата зона на съпротива), но само спад на еврото под 1,1000 (падежи на опции от 17:00 ч. за 548 млн. евро) ще отмени неговото възходящо движение и то може да се върне обратно назад към 1,0961/43 долара (сутрешно дъно към 1,0961; 21-дневна пълзяща-средна около 1,0955; 100-часова и 200-часова пълзящи-средни към 1,0940/45 областта).
Юанът реализира най- голямата си еднодневна загуба за последните две десетилетия във вторник, достигайки 3- годишно дъно, след като Китайската централна банка изненада пазарите, девалвирайки го с почти 2%.
Банката описа движението като „еднократно обезценяване”, като го обяви за реформа на свободния пазар, след серията от слаби данни за Китай. След като износът през юли спадна с над 8%, множество икономисти заявиха, че целта на банката е да повиши конкурентоспособността на втората най- голяма икономика в света.
Във вторник средната стойност на юана се понижи от 6.1162 до 6.2298 долара. Централната банка заяви, че ще базира цената на валутата върху котировките на маркетмейкърите и затварянето от предишния ден.
Спот юанът изгуби около 2%, достигайки 6.3391, което е най- ниската му стойност от септември 2012 и най- големият еднодневен спад от 1994 до сега.
Китайската валута увеличи загубите си на офшорния пазар, достигайки 3- и половина годишно дъно на 6.4212. Търговци коментираха, че това най- вероятно ще доведе до по- големи загуби за валутата и извън офшорните зони.
Златото поскъпна до 3- седмичен връх във вторник, след като инвеститорите оцениха влиянието на хода на Китайската централна банка за обезценяване на юана, целящ да стимулира забавящата се икономика на страната.
Пекин позволи на юана да падне до най- ниската си стойност за последните три години след серията лоши данни за икономиката.
Решението предизвика рязка, но краткотрайна, разпродажба на злато до дъно за сесията на 1 093.25 долара за тройунция.
Впоследствие спот златото се възстанови до 3- седмичен връх на 1 119, като накрая приключи сесията с печалба от 0,4% на 1 109.46 долара за тройунция. Американските фючърси върху злато с доставка през декември поскъпнаха с 0,3% до 1 107.70 долара за тройунция.
Икономисти и наблюдатели на Фед заявиха, че е малко вероятно обезценяването на китайската валута да отклони Фед от намерението да затегне паричната политика.
Инвеститорите намалиха експозицията си в нелихвоносния актив и увеличиха залозите в полза на долара поради очакването, че тази година Фед ще повиши лихвения процент за пръв път от 2006 до сега.
В средно- до дългосрочен план очакванията на анализаторите са, че обезценяването на юана няма да подсили цената на златото, тъй като това ще трябва да бъде последвано от по- широк кръг от девалвации в световен мащаб.
Спот платината изгуби 0,2% до 982.25 долара за тройунция, паладият поевтиня с 1,5% до 598.50 долара за тройунция, а среброто поскъпна с 0,7% до 15.30 долара за тройунция.
Източник: Финансов портал на БНР, снимка: ЕП
Tweet |
|