EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Рязък спад на сделките с имоти

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Рязък спад на сделките с имоти

mail19:50 | 04.08.2009прегледи 807 коментарикоментари 0


Христо Воденов, БТА
Рязко намаляват сделките с недвижими имоти, коментираха за БТА експерти. С 42 на сто за цялата страна и с 58 на сто за София е спадът на реализираните сделки през първите шест месеца на 2009 г. в сравнение със същия период на миналата година, съобщават експерти от дружеството "Райфайзен Имоти".
Специалистите базират изводите си на официални данни на НСИ и от проучване сред компании за недвижими имоти и предприемачи. Пазарът сега е сравним с обемите през 2005 година, смятат експертите.
Тенденциите, започнали през третото тримесечие на 2008 г., продължиха да се задълбочават и през първите шест месеца на 2009 г., коментира Ани Ангелова, управител на "Райфайзен Имоти" и изпълнителен директор на Райфайзенбанк.
Купувачите във всички сегменти са в изчаквателна позиция. На пазара активни са само инвеститори с по-рисков профил, които виждат дългосрочни възможности да увеличат или подобрят качеството на портфейла си с имоти на изгодни цени, коментират експертите.
Като се изключи планираната експанзия на големите търговски вериги, от началото на 2009 г. не е регистрирана нито една инвестиционна продажба или покупка на терен за бъдещ голям проект, отчитат от "Райфайзен Имоти".
Пазарните цени на жилищата само през второ тримесечие на 2009 г. намаляват спрямо първо тримесечие с 9,7 на сто, отчита НСИ.
Средната пазарна цена на жилищата за страната през второто тримесечие е 1074.98 лв./кв. м., като най-висока е във Варна - 1827.00 лв./кв. м., следвана от столицата - 1745.00 лв./кв. м. и Бургас - 1471.67 лв./кв. м. Най-ниска средна цена е отчетена в Кюстендил - 540.85 лв./кв. м., отичат националната статистика.
Цените на жилищните имоти падат по-бързо от наемите и това увеличава евентуалната текуща възвращаемост от инвестицията в имот, сочи анализ за бизнес ипотечни кредити "Кредитекс".
Обяснението за нарастващата доходност на жилищните имоти е, че от една страна има криза във финансирането за покупка на жилища и това сваля цените, а от друга страна - невъзможността за покупка на жилище с кредит принуждава част от потенциалните купувачи да стават наематели и това задържа нивото на наемите на по-високи нива, въпреки нарастващото предлагане, отбелязват експертите.
Средната текуща доходност при жилищните имоти в София през първите 6 месеца на 2009 г. е 4.5 на сто на годишна база, докато през последните 6 месеца на 2008 г. е била 4.1 на сто. За измерване на възвращаемостта може да използваме броя на наемите, с които се изплаща едно жилище. При стойности над 200 месеца имотите се смятат за надценени. Брутният наемен множител за първите 6 месеца на тази година намалява до 209.4 месеца, сравнено с 237.3 месеца през последните 6 месеца на предходната 2008 година.
За стандартен тристаен апартамент в ж.к. "Младост" в София например, наемите сега са между 320 и 380 евро на месец като това не е чист доход за собственика. От тази сума трябва да се покрият различни разходи - застраховки, данъци и такси, ремонт, както и да се отчетат загубите от евентуални периоди с липса на наемател. Оттук и чистият доход от подобен имот е с около 15 на сто по-малък от брутния. Ако разделим този доход на пазарната стойност на апартамента (около 75,000 евро) ще получим 4.76 на сто текуща годишна доходност.



 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg