АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Само 15 членки на ЕС с програми за ВЕИ до 2020
Само 15 страни членки на Европейския съюз (ЕС) са подали навреме, до края на 2009 година, прогнозните си документи за
развитие на възобновяемата енергия според изискванията на директивата 2009/28 на Европейската общност за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници, съобщава сайтът europolitics.info.
Към 11 януари съответния документ са подали Австрия, Белгия, България, Чехия, Дания, Франция, Германия, Ирландия, Латвия, Холандия, Португалия, Румъния, Словения, Испания и Швеция.
Директивата определя задължителни национални цели на всяка страна членка на ЕС. За България това е постигане на най-малко 16 на сто дял на възобновяемите енергийни източници в крайната консумация на енергия през 2020 година. В това изискване се включва и задължителен 10-процентов дял на енергия от възобновяеми източници в целия транспорт.
Страните членки са длъжни да приемат и представят на Европейската комисия (ЕК) националните си планове за изпълнение
на тези цели до 30 юни 2010 година. Шест месеца преди този срок всяка страна е задължена да публикува и представи на ЕК своя прогнозен документ.
Прогнозният документ посочва, че сумарният технически потенциал за производство на енергия от възобновяеми източници в България е приблизително 4500 ktoe (килотон петролен еквивалент) годишно, като най-голям дял се пада на
хидроенергията - около 31 на сто, и биомасата - около 36 на сто. Географското положение на страната предопределя сравнително минимален дял на вятърната енергия - около 7,5 на сто, и енергията на приливи, отливи и морски вълни. Страната има значителни горски ресурси и развито селскостопанско производство - източници на твърда биомаса и на суровина за производство на биогаз и течни горива.
Документът прогнозира, че производството на енергия от възобновяеми източници в България ще нарасне до 1955 ktoe годишно към 2020 година.
Tweet |
|