АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Само сериозни инвеститори ще размразят АЕЦ "Белене"



Данаил Алеков, специален пратеник на EconomyNews.bg
Готови сме да водим преговори със всеки сериозен инвеститор за размразяване на проекта „Белене”. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред журналисти на семинар в к.к. „Златни пясъци”. Условията, на които трябва да отговаря всеки един инвеститор са известни за цялото общество - да няма дългосрочни договори, да се платят всички задължения и да отпаднат исканията на „Атомстройекспорт”. Министърът обясни, че е поел ангажимент журналистите първи да разберат, когато има интерес към АЕЦ „Белене”. „Това е причината да доведа инвеститора направо в Парламента - моята първа среща с Global Power Consortium беше в сряда от 14 ч. Когато се появи някой друг, първо ще дойде в Народното събрание в сряда от 14 ч.”, каза Добрев. Министърът заяви, че това е най-мащабният проект за България и всичко трябва да се прави прозрачно, а не с уговорки в кабинета.Ако Global Power Consortium не се окаже достатъчно сериозен инвеститор, това няма да рефлектира върху имиджа на страната ни като инвестиционна дестинация, заяви Добрев по повод твърденията, че америкаският консорциум е съмнителен инвеститор. „Не виждам как това би ударило имиджа на страната ни като инвестиционна дестинация”, заяви още министърът.
„В обществото се носеха слухове за американски пенсионен фонд, предполагам това е бил същият този инвеститор”, заяви Добрев и изрази надежда, че още другата седмица ще получи отговор на запитването до американските власти за инвеститора.
Добрев отбеляза , че инвеститорският интерес от Global Power Consortium не означава, че проектът „Белене” е размразен. Ние няма да спрем да работим по арбитражните дела, нито ще се откажем от парламентарна комисия за АЕЦ „Белене”, категоричен е министърът.
По отношение на иска на „Атомстройекспорт”, Добрев заяви, че исканията не са формулирани толкова конкретно, а защитата е изготвена достатъчно добре. „Обикновено такива дела траят минимум 1 година, след като бъде назначен арбитър. Все още няма определен състав на арбитража за първоначалният иск от 58 млн. евро, така че в момента предстоят различни действия в арбитражния съд, но не и окончателно решение”.
Добрев отхвърли твърденията, че се водят преговори с „Атомстройекспорт”. „При положение, че вече сме в съда, няма какво да преговаряме”, каза министърът.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg