АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Броят на жилищните сгради с технически паспорти е малко над 2200, сочат данни от Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 г.
Най-бързи се оказаха общинарите в Добрич, които вече приеха увеличение на данъците върху имотите и автомобилите, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината.
Повечето българи (71 %, подобно на средното за ЕС) твърдят, че са осведомени за мерките, които могат да предприемат, за да успеят да приспособят своя дом и начин на живот. В същото време, мнозинството (55 %, сравнено със средното в ЕС от 60 %) не са наясно с обществените субсидии или финансовите стимули, предвидени за подкрепа на подобни усилия.
Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради нарастват с 9,2 на сто, докато жилищата в тях намаляват с 10,3 на сто, а разгънатата им застроена площ - с 6,4 на сто.
Направен е изборът на фирми, които ще извършат енергийна ефективност на девет многофамилни жилищни сгради в Хасково. Санирането е по програмата на МРРБ и Община Хасково. Финансирането е в размер на близо 14 милиона лева.
Спрямо предходното тримесечие броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради нараства с 15,2 на сто, жилищата в тях - с 1,1 на сто, но общата им застроена площ намалява с 1 на сто.
Те касаят открити зони за отдих, където има вероятност децата да се събират, като обществени детски площадки, увеселителни паркове и плувни басейни; открити пространства, свързани със здравни и образователни помещения; обществени сгради; обслужващи предприятия; и транспортните спирки и гари.
Енергийни и финансови експерти, представители на местната власт и специалисти по етажна собственост пък ще разяснят подробно на гостите какви са възможностите за сдружаване на собствениците в многофамилни сгради, за енергийно обследване и термографско заснемане, за финансиране на проекти за сградно обновяване.
Две нови дружества под шапката на МЕ, отпадане на вече заложени проекти в НПВУ и пренасочване на такива в предлаганата нова глава “РиПауърИЮ“ (RePowerEU), предвиждаща инвестиции в критична електропреносна инфраструктура и енергийна ефективност на обществени и частни сгради.
Средствата се отпускат за енергийно обновяване на обществени сгради за административно обслужване, култура и спорт по Националния план за възстановяване и устойчивост и вече са сключени всички 284 договора.