АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай отново обяви въвеждането на "временни антидъмпингови мерки" върху вноса на брендита от ЕС, сред които и коняк, след като излезе с подобно съобщение миналия месец, на фона на търговското напрежение между Пекин и Брюксел, предаде Франс прес. Все още не е ясно дали тези мерки, които ще бъдат въведени от петък (15 ноември) , са нови или са продължение на вече съществуващите.
Двете страни, които вече си сътрудничат във военната и икономическата сфера, обявиха че укрепват допълнително връзките си след две години на планиране. Както Иран, така и Русия са предмет на международни санкции.
Според АИКБ постановлението и разпоредбите на КТ, свързани с МРЗ, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на СРЗ.
Белгия призова ЕС да забрани руския втечнен природен газ (LNG), предупреждавайки, че компаниите не могат да развалят дългосрочни договори, освен ако блокът като цяло не наложи санкции, съобщи в четвъртък "Файненшъл таймс", цитирайки министъра на енергетиката на Белгия.
Съдът потвърди глоба за "Гугъл" от 2,4 млрд. евро и нареди на Apple да внесе 13 млрд. евро данъци в Ирландия. Това е втората най-тежка финансова санкция, налагана някога от ЕС по антимонополно дело.
Икономическите санкции, наложени от Запада на Русия, ще останат в сила "десетилетия", въпреки натиска икономиката на Русия нарасна с 4,7% през първата половина на тази година.
Основно изискване към България, според директива на Евроатом, е да изготви план за изграждане на такова хранилище с ясни срокове и етапи за изпълнение. През 2022 г. работна група в МЕе разработила проект на актуализирана Стратегия за управление на ОЯГ и радиоактивни отпадъци.
Директивата ще бъде от полза за потребителите, тъй като ще позволи избягване на разходите за закупуване на нови продукти, ще намали отпадъците и емисиите на парникови газове. Държавите членки разполагат със срок до 31 юли 2026 г., за да транспонират директивата в националното си законодателство.
Целта на процедурите при прекомерен дефицит е да накарат държавите членки да контролират своите бюджети. На теория процедурите могат да доведат до скъпи санкции, но това никога досега не се е случвало.
Съветът на ЕС съобщи, че удължава до 31 януари 2025 г. икономическите санкции срещу Русия, наложени заради войната в Украйна. Първоначално санкциите бяха въведени преди 10 години и разширени през 2022 г., се отбелязва в съобщението.