АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Саркози: Заедно с Германия правим нова Европа
Шенген трябва да бъде преосмислен. Това заяви френският президент Никола Саркози, цитиран от AFP. "Не може повече Европа да прилага във вътрешността си принципа за свободно движение, а да не контролира външните си граници", заяви Саркози в Тулон в реч за обстановката в ЕС и кризата в еврозоната. Той посочи, че все повече решения в еврозоната трябва да се вземат с квалифицирано мнозинство. "Европейската интеграция минава през междуправителственото сътрудничество, защото Европа ще трябва да прави стратегически избори, политически избори", заяви френският президент пред хиляди свои привърженици, събрали се в южния френски град. Саркози обяви, че ще приеме в понеделник в Париж германският канцлер Ангела Меркел и че двамата заедно ще направят френско-германски предложения за гарантиране на бъдещето на Европа. "Франция и Германия, след толкова трагедии, решиха да обединят съдбите си и да гледат заедно към бъдещето. Отказ от тази стратегия би бил непростим. Когато Германия и Франция са единни, цяла Европа е единна и силна. Когато Франция и Германия са разединени, цяла Европа е разединена и отслабена", каза Саркози. Той подчерта, че Франция заедно с Германия призовава за "нов европейски договор, който пресъздава и преосмисля организацията на Европа". "Повече солидарност, повече поета отговорност пред народите от едно истинско икономическо правителство, такава е визията ни за бъдещето на еврозоната и бъдещата реформа на договорите", каза Саркози. Германия призовава за изменения в европейските договори за подсилване на бюджетната дисциплина, които според нея са предварително условие за решаване на кризата и категорично отказва да увеличи ролята на Европейската централна банка (ЕЦБ) като играч на финансовите пазари, както настояват Франция и Италия. Франция е готова да приеме подсилена бюджетна дисциплина и дори увеличен контрол на Европейската комисия над националните бюджети, но иска в замяна по-голяма солидарност между страните от еврозоната чрез разширяване полето на действие на ЕЦБ или издаването на еврооблигации. Френският президент заяви, че във Франция се е завърнал страхът, че тя може да загуби контрол над съдбата си заради кризата в еврозоната. Саркози говори за "този страх, който унищожава доверието и парализира потребителите, пречи на инвеститорите да инвестират, на предприемачите да са предприемчиви, на работодателите да назначават нови служители, на банкерите да отпускат заеми", и увери, че "единственият начин да се пребори този страх е да се
казва истината". Той заяви, че наближава нов икономически цикъл, който ще е цикъл на намаляване на задлъжнялостта, за да се върне махалото на икономиката към заетостта и производителността. "Екстравагантното нарастване на финансовия сектор, което доведе до огромни дългове имаше като последствие финансиаризацията на икономиката. Тя бе поставена под доминацията на спекулативната логика и обсебеността за краткосрочни резултати. Знаем какви драматични последици имаше това върху индустрията, околната среда, неравенствата и влошаването на себестойността на труда", заяви Саркози. Преминаването от голям цикъл на задлъжняване към голям цикъл на намаляване на задлъжнялостта ще бъде придружено от приспособяване, пред което ще се изправят икономическите политики на всички развити страни, отбеляза френският президент.
От своя страна, германският канцлер Ангела Меркел ще произнесе днес реч пред депутатите за европейската политика и решенията на кризата в еврозоната преди решителната среща на високо равнище идната седмица, съобщи говорител на Меркел, цитиран от AFP. Тази реч по европейската политика ще представи германската позиция преди срещата на високо равнище на 9 декември в Брюксел, където се очаква Берлин да предложи на партньорите си ограничени промени в договорите, за да се затегне още бюджетната дисциплина и да се одобрят други механизми за "по-задължителни" санкции. Това според Берлин е единственият начин, за да се излезе от дълговата криза, обхванала еврозоната, припомни Щефен Зайберт, говорител на германския канцлер.
Tweet |
|