АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общите разходи на Рияд са достигнали 339 млрд. риала през отчетното тримесечие, като страната продължава да влага много е програмата си "Визия 2030", която трябва да диверсифицира икономиката й, осигурявайки алтернативи на зависимостта от петролния сектор.
Иранският енергиен министър Абас Алиабади предложи руската електропреносна мрежа да се свърже с тази на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства чрез Иран, предаде иранската новинарска агенция ИРНА. Той участва в среща на енергийните министри на страните членки на БРИКС.
В рамките на инициативите компанията ще представи на страната усъвършенствани възможности на изкуствен интелект, включително технологии за осигуряване на повсеместно изчисление, намалени разходи, по-сигурни данни и по-добро изживяване при обслужване от крайния облак, които ще допринесат за усилията на Саудитска Арабия за икономическа диверсификация.
Саудитска компания за недвижими имоти планира в началото на следващата година да започне да строи в новата столица на Египет първия в света небостъргач, който ще бъде изцяло захранван с водород. Петдесететажната сграда ще струва 1 милиард долара.
Меморандумите обхващат области за сътрудничество като насърчаване на двустранните капиталови потоци чрез дългови и капиталови книжа. Саудитският фонд, който е сред най-големите суверенни фондове в света, има широк портфейл от инвестиции - от стопанства за фурми до международни конгломерати.
"Визия 2030" на Саудитска Арабия - планът на страната за диверсификация от зависимостта ѝ от приходите от петрол, включваше всичко - от ски писта в пустинята, през цял град само за спорт и развлечения, до мегаполис без автомобили и с нулеви въглеродни емисии - Неом.
Излизането на Саудитска Арабия от петролния долар е промяна на глобалната финансова парадигма. Саудитска Арабия ще продава петрол и други стоки в множество валути, включително китайски юан, евро, йени, вместо изключително в щатски долари. Освен това може да се обмисли и потенциалното използване на цифрови валути като биткойн.
Рияд и Москва обявиха, че заедно с други членове удължават до средата на годината доброволните съкращения, за да подкрепят пазарните курсове, подкопани от икономическата несигурност. Саудитска Арабия ще продължи да съкращава обема на добива с 1 милиона барела петрол на ден до юни. Русия също удължава съкращенията с 471 000 барела петрол на ден.
На 30 януари Рияд разпореди на държавната петролна компания "Арамко" (Aramco) да спре плановете си за разширяване и да установи максималния си капацитет за добив на 12 милиона барела дневно, или с 1 милион под целта, обявена през 2020 г.
През 2024 г. страната ни търси нови пазари извън ЕС, като фокусът ще е върху нови пазари като Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет, Виетнам, Република Корея и Япония.