АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
САЩ: 2,6% ръст на икономиката
Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ се е повишил с 2,6 на сто на годишна основа през последните три месеца на миналата година, обяви администрацията във Вашингтон, предаде Асошиейтед прес.
Нарастването на БВП е отчетено въпреки увеличаването на лихвените проценти от страна на Управлението за федерален резерв на САЩ, което трябва да понижи инфлацията, но и да доведе до забавяне на растежа на икономиката. То обаче се забавя в сравнение с третото тримесечие на 2022 г., когато брутният вътрешен продукт на САЩ (общият обем на стоките и услугите) се увеличава с 3,2 на сто.
Прогнозата на американската администрация бяха за по-голямо повишаване на БВП през последното тримесечие на миналата година, с 2,7 на сто. Към понижение са преразгледани обемът на износа на стоки и услуги, както и потребителските разходи.
Данните за цялата 2022 г. сочат, че икономиката на САЩ е нараснала с 2,1 на сто, което представлява значително понижение в сравнение с нейния ръст от 5,9 на сто през 2021 г., отбелязва АП.
Броят на американците, подали молби за помощи при безработица, се увеличава през миналата седмица, но остава на исторически ниско равнище, въпреки че Управлението за федерален резерв (УФР) продължава своята политика за ограничаване на инфлацията чрез повишаване на лихвените проценти, което се очаква да забави увеличаването на заплатите и разкриването на нови работни места, предаде Асошиейтед прес.
Молбите през седмицата, приключила на 25 март, се увеличават със 7000 в сравнение с предходните 7 дни и достигат 198 000, обяви днес министерството на труда във Вашингтон.
Средният четириседмичен брой на молбите за помощи при безработица, който е по-слабо променлив показател, се е увеличил с 2000 до 198 250. Така броят им остава за десета поредна седмица под седмичния праг от 200 000, отбелязва АП.
Броят на американците, получаващи традиционните обезщетения за безработица, се увеличава с 4000 през седмицата, приключила на 18 март, до около 1,69 милиона, което е близо до равнището отпреди пандемията от коронавирус.
Молбите за помощи при безработица са косвен показател за съкращенията. Икономистите следят внимателно този индикатор на фона на лихвената политика на УФР, която може да вкара икономиката на страната в рецесия, припомня АП.
Tweet |
|