EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

САЩ: 3,5% ръст на икономиката, Q3

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

САЩ: 3,5% ръст на икономиката, Q3

mail07:50 | 04.12.2018прегледи 888 коментарикоментари 0


Икономиката на САЩ е нараснала със стабилния годишен темп от 3,5 на сто през тримесечието от юли до септември благодарение на леко намалелите, но все още силни потребителски разходи и бизнес инвестициите, които са по-големи от предходните оценки, предаде Асошиейтед прес. 

Министерството на търговията потвърди данните за размера на брутния вътрешен продукт, които представи при предходната си оценка миналия месец. По-големите корпоративни инвестиции са компенсирали низходящата корекция на разходите, направени от щатските, местните власти и потребителите. 

През второто тримесечие американската икономика отбеляза растеж от 4,2 на сто. 

След шестте месеца на силен растеж се очаква икономиката на САЩ да отчете за 2018 година най-бързия си темп от 13 години. 

Икономистите обаче прогнозират, че темпът ще се забави през четвъртото тримесечие, а догодина ще продължи да отслабва. 

Според експерти на Джей Пи Морган Чейс (JP Morgan Chase) растежът ще намалее до 2,5 на сто през четвъртото тримесечие и до 2,2 на сто през първите три месеца на 2019 година. 

Въпреки това се очаква за текущата година растежът да превиши 3 процента, за първи път от 2005 година. Потребителското доверие е близо до 18-годишен максимум, а безработицата е на ниво 3,7 на сто, което е най-ниското от почти пет десетилетия. 

Потребителите са увеличили разходите си с 3,6 на сто на годишна основа през третото тримесечие - солиден темп макар и по-малко в сравнение с първата оценка за повишение с 4 на сто. Разходите на щатските и местни власти са нараснали едва с 2 на сто спрямо предишната оценка за 3,2 на сто. 

Тези по-ниски стойности са компенсирани от засилените инвестиции на бизнеса. Компаниите са похарчили повече за оборудване, а съкращаването на разходите за сгради е по-малко от отчетеното първоначално. 

Бизнесът е похарчил повече и за натрупване на запаси от стоки в магазините и складовете. Тази тенденция може би отчасти отразява усилията да се внасят повече стоки преди януари, когато се очаква американските мита върху вноса на китайски стоки на стойност 200 млрд. долара да скочат от 10 до 25 на сто. /БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2172