АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


"Дълговата спирачка" беше въведена от бившия канцлер Ангела Меркел през 2009 г. с цел да ограничи новите държавни дългове до 0,35 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) всяка година.


През 2023 г. най-високото общо ниво на държавногарантираните дългове е отчетено в Нидерландия (30,4 на сто от БВП), Финландия (17,9 на сто), Италия (15,3 на сто), Германия (14,6 на сто) и Франция (13,5 на сто). отчита Евростат. За сметка на това в Ирландия, България, Чехия и Словакия равнището на държавногарантираните дългове се равнява на или е под 1 на сто от БВП .


Китайската държавна железопътна компания се стреми да изчисти дълговете си за 859 милиарда долара, натрупани заради "агресивното" разширяване на китайската високоскоростна мрежа


Американските домакинства са задлъжнели с още 10 млрд. долара заради придобиването на автомобили. Размерът на тези дългове достига 1,63 трилиона долара.


Най-големи задължение от държавните болници са натрупали УМБАЛ „Александровска“ (65 млн. лв.), УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ (64 млн. лв.) и УМБАЛ „Св. Георги“ (56 млн. лв.). Това са и най-големите по брой легла и персонал лечебни заведения за болнична помощ у нас.


Само за две седмици през май, в НАП са платени близо 20 млн. лв. стари дългове, вследствие на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които касаят сделките с недвижими имоти и автомобили.


"Предсрочното погасяване на заемите е доказателство за възходящата тенденция на гръцката икономика и допринася за още по-положителна перспектива за следващите години", заяви гръцкият министър на финансите Костас Хадзидакис, коментирайки текущото погасяване на дългове.


Германският финансов министър Кристиан Линднер планира нов дълг в размер на 16,6 милиарда евро към федералния бюджет за 2024 г., който предвижда рекордни разходи за отбрана, съобщават източници от финансовото министерство, цитирани от Ройтерс.


Така размерът на дълга стига 25,3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), предложеният от служебното правителство законопроект за държавния бюджет е с дефицит на касова основа от 6,4 процента от БВП.