EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

САЩ: Дълговете на домакинствата - $17,8 трлн.

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

САЩ: Дълговете на домакинствата - $17,8 трлн.

mail14:09 | 27.08.2024прегледи 668 коментарикоментари 0


Американците задлъжняват все повече. Дълговете на домакинствата в САЩ са нараснали с 109 милиарда долара през второто тримесечие на годината и са достигнали 17,8 трилиона долара. Това сочи доклад на Федералната резервна банка на Ню Йорк, огласен по-рано този месец. 

Дълговете растат

Дълговете по ипотечни заеми за покупката на недвижими имоти нарастват със 77 млрд. долара до 12,5 трилиона долара.

Американските домакинства са задлъжнели с още 10 млрд. долара заради придобиването на автомобили. Размерът на тези дългове достига 1,63 трилиона долара.

Общите нива на необслужваните кредити остават без съществена промяна през периода април-юни, когато възлизат на 3,2 на сто от всички задължения на домакинствата в САЩ. 

През второто тримесечие на 2024 г. обаче са натрупани рекордни задължения по кредитни карти, които достигат 1,14 трилиона долара. Това е най-високата им стойност, откакто Федералната резервна банка на Ню Йорк започва да води подобна статистика през 1999 година. 

Задълженията по кредитни карти на домакинствата в САЩ нарастват съществено спрямо първото тримесечие на годината, когато възлизаха на 1,11 трилиона долара.

Потребителите в САЩ са дължали средно по 6864 долара през четвъртото тримесечие на 2023 г. по кредитните си карти. Това сочи анализ на американската финансова компания "ЛендингТрий" (LendingTree), който се базира на 350 000 доклада за кредитни задължения.

Процентът на просрочените задължения по кредитни карти обаче е по-висок. Най-сериозни проблеми при погасяването им са отчетени при американците на възраст между 18 и 29 години, както и между 30 и 39 години. 

"Тези длъжници може би са поели твърде големи дългове по време на пандемията", посочват експертите на Федералната резервна банка на Ню Йорк.

Защо американците задлъжняват все повече

Сред причините за нарастването на дълговете на американските домакинства е повишаването на лихвените проценти от страна на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ. Вдигането им бе насочено към овладяване на високата инфлация, но то води до поскъпване кредитирането, а това е предпоставка за увеличаване на личните дългове, отбелязват анализатори.

"Високите инфлация и лихви са намалили спестяванията на американците и все повече хора задлъжняват за по-дълъг период от време". Това посочва Тед Росман, старши анализатор към американската компания за финансови услуги "Банкрейт" (Bankrate), цитиран от Си Ен Би Си. 

На този фон едва ли е толкова оправдан оптимизмът на редица анализатори в САЩ, че увеличаването на задълженията по кредитните карти на потребителите в страната не би трябвало да предизвиква тревога. 

Експерти съветват

Повишаване на финансовите задължения и просрочване на плащания по кредити са регистрирани във всички сектори на икономиката на САЩ, които създават продукти и услуги, предназначени за крайните клиенти. 

Тази ситуация се оказва много по-тежка при по-младите трудещи се, отколкото при по-възрастните им колеги, посочват анализаторите от американската компания "ТрансЮниън" (TransUnion), която изготвя анализи за състоянието на кредитния пазар. 

Младите хора трябва да си изградят навици за отговорно пазаруване на кредит, което ще ги предпази от опасността да не успеят да покрият навреме задълженията си, посочват експерти. 

"Трябва да сте сигурни, че вашите заеми и разходите ви са в рамките на това, което можете да си позволите". Този съвет отправя в интервю за Си Ен Ен Чарли Уайз, ръководител на отдела за международни пазарни проучвания и консултации към "ТрансЮниън"./БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6469