EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

САЩ и сие със санкции срещу руския втечнен газ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

САЩ и сие със санкции срещу руския втечнен газ

mail16:40 | 01.10.2024прегледи 825 коментарикоментари 0


Обединеното кралство санкционира пет товарни кораба и две организации, свързани с износа на втечнен природен газ (LNG) от Русия, включително танкери, за които се смята, че са били натоварени в най-новото руско съоръжение за износ в Арктическия регион, съобщава Блумбърг.

Корабите включваха Pioneer и Asya Energy, на които и САЩ наложи санкции през миналия месец, сочи изявление на британското правителство, публикувано в четвъртък. И двамата танкера за втечнен газ преди това заредиха първите си две доставки от Arctic LNG 2 въпреки ограниченията, наложени от САЩ.

"Днешното действие се основава на усилията заедно със съюзниците да се противопоставят на опитите на Русия да укрепи бъдещите си енергийни приходи", се казва в изявлението. Британското правителство добави, че Обединеното кралство вече е санкционирало 15 кораба и организации, участващи в руския LNG сектор.

Този ход показва натиск върху LNG амбициите на Русия, въпреки че страната остава един от най-големите доставчици на суперохладеното синьо гориво за Европейския съюз. Докато Обединеното кралство забрани целия руски газ, след като Кремъл започна войната си в Украйна, все още няма аналогична цялостна забрана в Европейския съюз.

Мащабният LNG проект на руската компания "Новатек" (Novatek) - Arctic LNG 2 беше санкциониран от САЩ през ноември 2023 г. дори преди да започне. Купувачите, включително тези в Европа, загрижени да не попаднат в противоречие с американските ограничения, бяха предупредени да спрат получаването на природен газ от находището „Утренее“, ресурсната база за проекта, намиращо са на Гиданският полуостров. Обединеното кралство пък санкционира проекта по-рано тази година.

Междувременно Русия прекара месеци в разработването на това, което се смята за сенчеста флотилия от танкери за транспортиране на LNG, подобно на това, което направи за петролния корабен транспорт. Такива кораби имат непрозрачна собственост, неизвестни застрахователи и прилагат практики като скриване на местоположението си чрез изключване или манипулиране на системите им за автоматична идентификация.

Санкционираният LNG танкер Pioneer в момента се насочва на юг в Червено море, след като излезе от Суецкия канал, според данни за проследяване на кораби, събрани от Блумбърг. Крайната му дестинация не е ясна.

Белгия призова ЕС да забрани руския втечнен природен газ (LNG), предупреждавайки, че компаниите не могат да развалят дългосрочни договори, освен ако блокът като цяло не наложи санкции, съобщи в четвъртък "Файненшъл таймс", цитирайки министъра на енергетиката на Белгия.

ЕС трябва "да отиде по-далеч", за да спре руския втечнен природен газ да достигне до блока, тъй като нарастват опасенията относно увеличаването на вноса на руски LNG, заяви пред финансов издание министърът на енергетиката на Белгия Тине Ван дер Стратен.

Белгия, заедно с Нидерландия, Испания и Франция, е един от най-големите вносители на руски втечнен природен газ през последните месеци, особено след началото на руската инвазия в Украйна и прекъсването на доставките за много клиенти ЕС на руски газ по тръбопроводи.

Сега Белгия вижда неотдавнашните опити на ЕС да намали приходите на Москва от руски LNG като недостатъчни, за да позволят на европейските компании да излязат от дългосрочните договори за LNG с Русия, повечето от които са подписани преди 2022 г.

"Имаме руски газ, идващ в Белгия. Погледнах под всеки камък и газовото законодателство няма да помогне. Нуждаем се от европейски подход", каза Ван дер Стратен пред "Файненшъл таймс".

Последният пакет от санкции на ЕС срещу Русия заради нейното нахлуване в Украйна включва забрана на услугите за претоварване на руски LNG на територията на ЕС за целите на трансбордиране към трети страни след преходен период от 9 месеца. Това обхваща както трансферите от кораб на кораб, така и трансферите от кораб до брега, както и операциите по презареждане и не засяга вноса, а само реекспорта към трети страни през ЕС.

За да се опита допълнително да ограничи приходите от руски LNG, ЕС също така се съгласи да забрани нови инвестиции, както и предоставянето на стоки, технологии и услуги за завършване на проекти за LNG в процес на изграждане, като Arctic LNG 2 и Murmansk LNG.

Освен това санкционният пакет вече забранява вноса на руски втечнен природен газ в специфични терминали за внос, които не са свързани с газопроводната мрежа на ЕС.

И все пак тези мерки не ограничиха вноса на руски LNG в Европейския съюз.

Софи Херманс, министърът на климатичната политика и екологичния растеж на Нидерландия, също призова по-рано тази седмица за допълнителни санкции чрез "общ европейски подход", тъй като вносът на руски LNG в Ротердам, най-голямото пристанище в Европа, се е увеличил през третото тримесечие.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2039