EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

САЩ проучват дълбоко погребване на ОАГ у нас

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

САЩ проучват дълбоко погребване на ОАГ у нас

mail13:10 | 16.12.2024прегледи 856 коментарикоментари 0


"Сътрудничеството ни с Агенцията за търговия и развитие на САЩ (USTDA) e ключов фактор за успеха на нашите политики за осигуряване на предвидима енергия на достъпна цена, която да гарантира просперитет на населението и конкурентоспособност на българската икономика." Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов при подписване на споразумения за безвъзмездна помощ между "Български енергиен холдинг" ЕАД и Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" от една страна и USTDA от друга. USTDA ще финансира предпроектните проучвания в България за напреднали технологии за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво.

С предпроектното проучване за напреднали технологии за малки модулни реактори БЕХ ЕАД ще получи подробен анализ на различни модели от тях. Проучването ще разгледа и оцени възможностите за внедряване на нови, иновативни технологии, които се характеризират с гъвкавост и мобилност. То е в унисон с един от основните приоритети на правителството – развитие на ядрената енергия, която осигурява чисто, беземисионно производство на конкурентни цени. Очаква се проучването да бъде завършено за 12 месеца.

Предпроектното проучване за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво, трябва да даде отговор на въпроса дали в България съществуват потенциални възможности за погребване на отработено ядрено гориво и високо радиоактивни отпадъци в дълбоки геоложки сондажи, каквато е съвременната световна практика.

С подписването на споразумението между държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA), ние не определяме бъдещето на съоръжения за съхранение на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Това заяви министър Малинов.

Ще извършим проучване с помощта на най-добрите експерти в света, за да видим дали има подходящи геоложки структури на територията на страната за създаване на такова хранилище, както и ще бъдат определени критериите, на които потенциално биха могли да отговарят такива структури на територията на България.

Той припомни, че има действащо европейско и българско законодателство, директива 2011, в които до 2050 г. всяка държава, която развива ядрена енергетика за мирни цели, е длъжна да предвиди и съоръжения за съхранение на отработено ядрено гориво или да постигне споразумение с друга държава-членка, или трета страна за съхранението на това отработено ядрено гориво. Това проучване ще бъде само за определяне, ние не дефинираме къде, както и наличието у нас на съоръжения за съхранение, увери Малинов.

На церемонията днес в Гранитнатa зала на Министерския съвет присъстваха служебният премиер Димитър Главчев, служебните министри на енергетиката Владимир Малинов, на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и на електронното управление Валентин Мундров, посланикът на САЩ в България Кенет Мертен и други официални гости. 

 

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg