АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
САЩ: Ръст на производствените цени, храни
Индексът на производствените цени (PPI индекс), измерващ ценовите промени на изхода на американските компании, скочи през март с 0,6% спрямо февруари, когато нарасна с едва 0,1%, като това представлява най-солиден месечен ръст от октомври 2018-а година насам. Осреднените очаквания на финансовите пазари бяха за доста по-скромно повишение с 0,3 на сто.Това показват данни на Департамента по труда.
На годишна база растежът на индекса PPI се ускори изненадващо до 2,2% при прогноза за стабилизация на февруарско ниво от 1,9 на сто. Въпреки това повишение производствената инфлация остава далеч под 7-годишния връх от 3,4% достигнат към средата на 2018-а година.
Основните производствени цени (изключвайки цените на енергията и храните) нараснаха през март на месечна база с 0,3% след повишение с 0,1% през февруари, но техният растеж на годишна база се забави до 2,0% от 2,3% месец по-рано, отбелязвайки най-слабо повишение от август 2017-а година насам.
Рязкото повишаване на производствената инфлация през март се дължи на скок с 5,6% на енергийните цени и по-специално на драматичния ръст с 16% на цените на бензина - най-силно тяхно повишение от август 2009-а година насам.
Цените на едро на хранителните стоки и на услугите се повишиха с по 0,3%, а цените на всички стоки се увеличиха с 0,4% спрямо февруари.
Тези данни са предпоставка за известно засилване на потребителската инфлация в САЩ, което беше потвърдено от оповестените в сряда официални данни за потребителските цени през март. Индексът на потребителските цени (CPI) нарасна през март с 0,4% спрямо февруари (най-силен растеж от 14 месеца насам), което доведе до ускоряване на годишната инфлация до 1,9% от 1,5% през предходния месец.
Tweet |
|