АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
САЩ:Заетостта расте по-бавно
Американската икономика (извън селскостопанския сектор) генерира през август 156 000 нови работни места. В същото време нивото безработицата в САЩ се повиши до 4,4% при очаквания за стабилизация в 16-годишното дъно от 4,3%, достигнато през месеците май и юли (най-ниското ниво на американската безработица от май 2001 година насам). Това показват данните на Министерството на труда.
През август частният сектор на американската икономика генерира 165 000 нови работни места, в държавния сектор бяха съкратени 9000 нови служители, докато заетостта в промишления сектор се повиши с цели 36 000, в строителството - с 28 000, а в сферата на услугите - 95 000.
Въпреки по-слабите от очакваното данни за август, трудовият пазар в САЩ се намира все по-близо до постигане т.нар. "пълна заетост", или моментът, когато фактически всички търсещи работа ще успят да си намерят. В същото време обаче темпото на растеж на средното часово заплащане продължава да бъде относително сдържано.
Средното почасово заплащане на труда в САЩ се повиши през август с едва 3 цента спрямо юли (или с 0,11% при очаквания за повишение с 0,2%), достигайки 26,39 долара на час и нарастна на годишна база за пети пореден месец с 2,5 на сто. Продължителността на средната работна седмица пък се понижи до 34,4 часа, докато прогнозите бяха за запазване на юлското ниво от 34,5 часа.
Макар и с по-слаб растеж на заетостта изглежда той е повече от достатъчен, за да накара Федералният резерв да обяви в скоро време плановете си за постепенно намаляване на огромния си финансов баланс от 4,2 трлн. долара, натрупан посредством серията стимулиращи програми за покупки на активи през годините след световната финансова и икономическа криза.
Продължаващият слаб растеж на заплащането на труда обаче се очаква да направи членовете на Централната банка на САЩ по-предпазливи относно още едно повишаване на федералната фондова лихва до края на настоящата година.
Tweet |
|