АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
САЩ:Проблемите пред новия финансов министър
Бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп номинира Скот Бесънт за 79-и министър на финансите и проводник на агресивната икономическа политика, планирана от следващата администрация, която вероятно ще повиши икономическия растеж, но и ще надуе инфлацията.
Ройтерс откроява пет ключови елемента, които бъдещият кабинет трябва да вземе под внимание.
Увеличаващ се дълг
Дългът на САЩ вече достигна 35 трилиона долара, като приблизително 28 трилиона от тях са на глобалния пазар на облигации под формата на държавни ценни книжа.
Общият дълг се увеличи със 7,8 трилиона долара по време на първата администрация на Тръмп, като 7,2 трилиона от тях беше дълг, набран от министерството на финансите.
При президента Джо Байдън общият дълг нарасна с още 8,2 трилиона долара, вкл. 7 трилиона долара дълг на министерството на финансите. Очаква се дългът да се увеличи съответно до 42 и 35 трилиона долара към 2028 г. в края на мандата на Тръмп, сочат данни на бюджетната комисия към Конгреса, въпреки амбициите на бъдещия президент за налагане на нови мита и допълнително намаляване на данъците.
Дефицитът изпреварва растежа
На фона на амбициите на Тръмп за намаляване на данъците, което вероятно ще свие данъчните приходи, Бесънт ще трябва да се надява, че това ще стимулира икономическия растеж, така че растежът да изпревари дефицита във федералния бюджет.
Бесънт заяви, че би желал да намали дефицита като дял от БВП до 3 на сто, като през фискалната 2024 г., която приключи на 30 септември той възлизаше на 7,8 на сто от реалния, инфлационно коригиран БВП. Дефицитът не е спадал под 3 на сто от 2015 г.
По време не първия мандат на Тръмп той варираше от 3,4 на сто през фискалната 2017 г. до 15,2 на сто през фискалната 2020 г., когато беше раздут от мерки срещу пандемията.
Лихви по дълга
Обслужването на федералния дълг за пръв път достигна 1 трилион долара през финансовата 2024 г. въз основа на комбинация от нов дълг и по-високи лихви в резултат на две години повишаване на лихвените проценти от страна на УФР, за да бъде овладяна инфлацията.
Лихвите по дълговете през последната година като елемент от разходите са по-малко само от разходите за пенсии.
Долар, нажежен до червено
Доларът поскъпва и от края на септември досега се е покачил с над 7 на сто спрямо другите основни валути, достигайки до най-високото си ниво от около две години. Силният долар ще потисне някои от инфлационните "стимули" от икономическата програма на Тръмп, но ще направи американския износ по-малко привлекателен.
Това досадно УФР
Бесънт ще бъде основната връзка между Управлението за федерален резерв и администрацията. Президентът на УФР редовно се среща с министъра на финансите по въпросите на финансовата и икономическата политика, в случай Джером Пауъл се среща с Джанет Йелън, а преди нея със Стивън Мнучин.
Бесънт ще трябва да работи поне отначало с Пауъл, който беше издигнат за президент на УФР именно от Тръмп, но двамата бързо развалиха отношенията си. Мандатът на Пауъл изтича през 2026 г. и именно Бесънт е човекът, който може да препоръча неговия наследник на Тръмп.
Tweet |
|