EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

СБ: Щети за $34,2 млрд. след трусовете в Турция

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

СБ: Щети за $34,2 млрд. след трусовете в Турция

mail06:35 | 02.03.2023прегледи 924 коментарикоментари 0


Брутният вътрешен продукт (БВП) на Турция е нараснал с 5,6 процента през 2022 г. спрямо предходната година, според официални данни, съобщи Анадолската агенция. Стойността на БВП е достигнала 15 трилиона турски лири (905,5 милиарда долара) миналата година, посочва турският статистически институт Тюркстат. БВП на глава от населението е възлизал на 176 589 турски лири (10 655 долара) през 2022 г., показват още статистически данни.

През последното тримесечие на 2022 г. БВП е нараснал с 3,5 процента спрямо последното тримесечие на 2021 г.

Търговският дефицит на Турция през януари се е увеличил спрямо предходната година, тъй като вносът е нараснал по-бързо от износа, съобщи турският статистически институт. Турският търговски дефицит е нараснал до 14,23 милиарда долара през януари от 10,2 милиарда долара преди година. През декември търговският дефицит е бил на стойност 9,7 милиарда долара.

Износът бележи растеж от 10,3 процента на годишна основа през януари, а вносът – скок с 20,7 на сто. Като се изключат енергийните продукти и немонетарното злато, външнотърговският излишък възлиза на 1,787 милиарда долара през януари. С отчитане на сезонни и календарни фактори износът е намалял с 4,2 процента на месечна основа през януари, докато вносът е нараснал с 4,6 процента.

Двете големи земетресения, ударили Турция на 6 февруари, са причинили преки физически щети на стойност около 34,2 милиарда долара, но общите разходи за реконструкция и възстановяване на страната може да са дори два пъти по-високи, съобщи Световната банка, цитирана от Ройтерс.

Международната финансова институция изчислява още, че земетресенията ще намалят с поне половин процентен пункт (0,5 базисни пункта) прогнозирания ръст на брутния вътрешен продукт на Турция, като сега се очаква да достигне 3,5 на сто през 2023 г., каза пред репортери Умберто Лопес, директор на Световната банка за Турция.

Ситуацията в Сирия, която също бе засегната от земетресенията, е "наистина катастрофална", коментира Анна Бьорде, вицепрезидент за Европа и Централна Азия. Очаква се утре Световната банка да публикува отделна оценка за щетите в Сирия.

Бьерде каза още, че първоначалната бърза оценка на щетите в Турция, според която те се равняват на 34,2 милиарда долара, отговаря на около 4 на сто от брутния вътрешен продукт на страната през 2021 г., но тази цифра не включва косвени или вторични въздействия върху икономическия растеж, както и последствията от земетресението преди седмица.

"Нашият опит сочи, че нуждите от реконструкция могат да надхвърлят от два до три пъти очакваните преки физически щети", добави тя.

Земетресенията от 6 февруари с магнитуд 7,8 и 7,5 по Рихтер, най-смъртоносните в съвременната история на Турция, взеха повече от 50 000 човешки живота на територията на страната, както и още около 5900 души в съседна Сирия.

Световната банка каза, че земетресенията са били последвани от повече от 7500 вторични труса, създавайки най-голямото подобно бедствие, сполетявало Турция от над 80 години.

Докладът на банката за бърза глобална оценка на щетите след бедствия (GRADE) изчислява, че 1,25 милиона души са останали без домове заради частично или пълно срутване на сградите, в които са живеели.

Най-тежките щети са понесли 11 провинции в Южна Турция, които имат едни от най-високите равнища на бедност в страната и приютяват над 1,7 милиона сирийски бежанци, което представлява около половината от общия брой на сирийски бежанци в Турция, пише още в доклада на Световната банка.

Институцията предостави незабавна помощ от 780 милиона долара за страната от два съществуващи проекта в страната, както и 1 милиард долара по нов проект за спешно възстановяване.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg