АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В сила остава спирането на 55 процента от финансирането на три програми в рамките на прилагането на политиката на сближаване на ЕС, както и забраната за поемане на ангажименти от страна на Евросъюза към унгарските държавни структури.
Повечето държави членки продължават да постигат добър напредък в изпълнението на своите ПВУ и програми по политиката на сближаване.
В рамките на своето участие в единния пазар на ЕС, икономиката на България удвои своя дял в вътрешнообщностната търговия и повиши значително показателите за сближаване с останалите участници в общия пазар – БВП на човек от населението в стандарти на покупателна способност се повиши от под 39% преди членството в ЕС до 64% през 2023 г.
Политиката на сближаване е важен двигател на устойчивото развитие и икономическия растеж. В дългосрочен план се очаква всяко евро, инвестирано в рамките на политиката на сближаване, да се утрои до 2043 г., което се равнява на годишна норма на възвръщаемост от около 4 %.
ЕК обявява 15 лауреати на наградите „Нов европейски Баухаус“ (Новия европейски Баухаус) за 2023 и 14 избрани проекта, които се възползват от инвестиции в размер на 65 милиона евро по първата покана за представяне на предложения за иновативни действия в рамките на Европейската инициатива за градовете в рамките на политиката на сближаване.
Промените в ценовите равнища през 2022 г. и бързото сближаване на България към средноевропейските нива сами по себе си не са повод за притеснение. Остават обаче отворени много въпроси около някои групи стоки (и особено – храните), при които цените вече далеч са задминали средноевропейските.
Финансирането по линия на политиката на сближаване за периода 2021—2027 г. се очаква да спомогне за разкриването на 1,3 милиона работни места и за нарастването на БВП в ЕС със средно 0,5 % до края на десетилетието, а в някои държави членки — и с до 4 %.
Според предвижданията в следващите четири години тези европейски средства ще допринесат за ръст на БВП от 3% у нас, в Румъния и Португалия. До 2027 г. България разполага с 10,8 милиарда евро за сближаване, като средствата ще бъдат насочени към икономическото, социалното и териториалното развитие, включително за прехода към природосъобразна и цифровизирана икономика.
Тази година наградите Regiostars отбелязват своята 15-та годишнина по специален начин - като подберат и покажат добрия опит и постиженията сред проектите, реализирани чрез политиката на сближаване в Европа.
Средствата са по Програмата (Интеррег VI-A) ИПП България - Турция, чиято обща цел е "Укрепване на териториалното сближаване на трансграничния регион България - Турция". Програмата е съфинансирана от Инструмента за предприсъединителна помощ III на Европейския съюз.