АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сблъсък Меркел - Мей
07:40 | 01.05.2017 891 коментари 0
Ясин льо Форестие, Франс прес
Германският канцлер Ангела Меркел и британският премиер Тереза Мей влязоха в сблъсък за Брекзита вчера: Меркел предупреди британците да не очакват никакво снизхождение при преговорите, а Мей обвини европейците, че "се съюзяват" срещу страната й."Трета страна няма да може да се ползва от същите или по-изгодни права от тези на страна членка" на Европейския съюз, заяви канцлерът пред германските депутати два дни преди срещата на върха на Евросъюза без Великобритания, на която съюзът трябва да определи позициите си в преговорите.
"Може би смятате, че всичко това е очевидно, но за съжаление аз трябва да го кажа ясно, тъй като ми се струва, че някои във Великобритания още си правят илюзии по този въпрос", добави Меркел ден след среща в Лондон с Мей и висши европейски чиновници.
Вчера вечерта британската министър-председателка реагира на изказването на Меркел, като обвини 27-те от ЕС, че "се съюзяват" срещу страната й.
"Преговорите ще бъдат трудни", каза тя в обръщение към британските избиратели при посещение в град Лийдс в разгара на предизборната кампания за предсрочните парламентарни избори, които свика за 8 юни. Мей се опитва да разшири консервативното си мнозинство в парламента (в който сега има преднина от 17 места), твърдейки, че така ще бъде в по-силна позиция да преговаря с Брюксел и 27-те.
"Напълно единни"
В Люксембург вчера се състоя подготвително съвещание за срещата на върха с участието на външните министри на 27-те от ЕС. Целта му бе да се демонстрира единен фронт спрямо Лондон, който би могъл да се изкуши да спекулира с понякога противоречивите интереси на европейските страни.
"Изглежда сега сме напълно единни, за всичко", увери при пристигането си малтийският вицепремиер Луис Грек, чиято страна е ротационен председател на Евросъюза.
Според проект за текст за европейската среща на върха, с който АФП се запозна, ЕС възнамерява да се съсредоточи върху защитата на правата на гражданите (на ЕС, живеещи във Великобритания и на британците, живеещи в останалите страни от ЕС), върху финансовите ангажименти на Лондон към ЕС или върху бъдещите им взаимоотношения.
Меркел, смятана за най-влиятелния европейски лидер в момента, се постара да демонстрира твърдост преди преговорите, които и според нея ще са трудни.
Да се мисли, че след излизането си от ЕС Обединеното кралство може да получи предимства, равни на онези, с които се ползва днес, "би било загуба на време", подчерта тя в Берлин.
"Не може и вълкът да е сит, и агнето - цяло"
Германия и другите европейски страни не възнамеряват да дадат на Обединеното кралство пълен и цялостен достъп до вътрешния пазар на ЕС, ако не се запази възможността за свободно движение на европейските граждани - нещо, което Лондон отказва.
Въпросът за статута на британския финансов сектор, с могъщото Лондонско сити, също е в центъра на дебатите.
"Това, което не може да функционира, е достъпът до вътрешния пазар без свободно движение (за гражданите) или достъпът на британските финансови институции до европейския финансов пазар, докато Лондон извършва масирана дерегулация, за да привлича инвеститори, каза в интервю за АФП Йенс Спан, един от държавните секретари към германското финансово министерство.
"Не може и вълкът да е сит, и агнето - цяло", подчерта той.
Друга тема, по която се очакват разногласия, са финансовите задължения, която Лондон ще трябва да изплати, за да напусне ЕС. По този пункт канцлерката отбеляза, че "преговорите трябва още от самото начало да включват финансовите задължения на Великобритания, в това число след Брекзита".
Според европейците тези ангажименти възлизат на около 60 милиарда евро, но британските висши представители дадоха да се разбере, че не смятат да плащат подобна сума.
Меркел за пореден път заяви също, че дискусиите по условията за излизане от ЕС трябва да бъдат решени "по удовлетворяващ начин" преди да се обсъжда рамката на бъдещите отношения между Великобритания и ЕС, докато Лондон би предпочел двата процеса да се движат паралелно.
Тази последователност е необратима, заяви германската канцлерка.
ЕС се надява да започне преговорите по член 50 от Лисабонския договор след предсрочните общи избори във Великобритания на 8 юни. /превод:БТА/
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg