АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната - на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.


Това е 24,1 на сто от БВП, сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ). Справка в НСИ сочи, че през 2023 г. дългът на страната е бил в размер на 42,383 млрд. лв., което е представлявало 23,1 на сто от БВП.


От началото на годината до момента пласираният дълг на вътрешния пазар е 1 млрд. лв., по данни на БНБ и МФ. С новата емисия продадените ДЦК може да достигнат 1,5 млрд. лв.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Това са нива под средните в световен мащаб, които се очаква да се повишат с 6 на сто и 3 на сто. В същото време обаче предстоящото увеличение на броя фалити у нас през тази и следващата година е осезаемо на фона на средните показатели от периода преди ковид кризата - съответно със 7 на сто и 9 на сто.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Мнозинството в пленарната зала отхвърли две предложения на ПП-ДБ максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет, да бъде 12 или 11,9 млрд. лв.


Това възлиза на 47.9% от БВП, което е с 3939.6 млн. евро (8.7%) повече в сравнение с края на декември 2023 г. (45 079.5 млн. евро, 47.6% от БВП), съобщава БНБ.


Кафето "Арабика" е световен еталон за фючърсни договори за кафе, които се търгуват на ICE. Арабика представлява 75% от световното производство и се култивира най-вече в Бразилия (40% от общото предлагане в света) и Колумбия. IСорт "Робуста" e 25%, произвежда се във Виетнам и Индонезия.


Уранът отговаря на много от критериите, определящи го като суровина от критично значение. Предлагането му в световен мащаб е силно концентрирано, а САЩ са почти изцяло зависими от вноса му.