АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Световната банка оборва Орешарски
През тази и следващите две години БВП на България ще нараства постепенно, това предвижда в най-новия си доклад за глобалната икономика Световната банка. Ръстът на БВП за 2013 година ще е 1,2%, 2013 - 2,1%, през 2015 – 3%. Освен това според СБ от началото на 2013 българското промишлено производство се е оттласнало от дъното.
EN.bg припомня, че след първото заседание на правителството премиерът Орешарски каза, че България никога не е била толкова зле от началото на прехода, колко е в момента. „Принос за това има както неблагоприятната външна среда, така и ситуацията вътре в страната, гледана комплексно. Гледана като състояние на големите компании, затрудненията пред малкия и средния бизнес", заяви той пред БНТ. "Ситуацията никак не е най-добра от тази гледна точка. Но най-важно е да идентифицираме нашите проблеми, за да можем стъпка по стъпка да се заемем с тях", каза още Орешарски. По думите му е важно да се види къде са слабостите и къде са грешките, а не да се сочи с пръст кой е виновен.
По отношение на бюджетния дефицит, предходното правителство, макар и бавно, успя да върне страната в пътеката на стабилността, след 2 години на свръх дефицит в началото на мандата (т.е. над 3% от БВП). От гледна точка на източниците на финансиране, голяма роля изигра натрупаният до 2008 г. значителен фискален резерв – около 60% от натрупания касов дефицит бе покрит от резерв и едва 40% от увеличение на държавния дълг. Както няколко пъти предупреждавахме, тази възможност се изчерпа през втората половина на 2012 г. и към момента единственият вариант за по-голям от планираният дефицит е ползване на нови заеми.
В началото на годината изпълнението на бюджета бе изправено пред промени в редица данъчни закони, което постави под риск навременното събиране на приходи, и същевременно – пред политически протести и несигурност. Трябва да се отбележи, че въпреки това, дефицитът до април е 286 млн. лева (при 217 млн. до април 2012 г.). Нивото на бюджетния дефицит за последните 12 месеца до април е същото, като нивото за 2012 г., което е значително под планирания за годината 1.3% от БВП. От гледна точка на финансиране на допълнителни разходи обаче трябва да се отбележи, че фискалният резерв има съвсем малък буфер над минимално изискваното в закона за бюджета - около 300 млн. лева, след отчитане на нуждата от погасяване на 6-месечния краткосрочен заем от 800 млн. лева, който бе използван през февруари за авансово плащане на земеделските субсидии.
Tweet |
|
Комунягите ще ни разкажат играта с приказки колко сме зле докато те наистина правят нещата да сме зле . Честито на бабите и продажните сигани - изгонихте за пореден път деца и внуци от България , с което заковахте пенсиите си