АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Основните искания на синдикатите са свързани с високите цени, жилищната криза и колективното договаряне.


Венецуелското правителство обяви съкращаване на работното време на държавните служители поради "климатичната криза", довела до драстично намаляване на производството на електроенергия от ВЕЦ, предаде Франс прес.


Сред акцентите беше организацията на Глобалната конференция за винен туризъм, която ще се проведе в Пловдив и ще затвърди позицията на страната като значим участник в световната винена карта.


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Както и при какаото, причината за повишението на цените на кафето е климатичната криза, най-вече необичайните метеорологични условия, които са нанесли щети на реколтата.


Продължаващата енергийна криза повлия силно на индекса на цените на газа, който почти се удвои през 2021 г., преминавайки от 87 пункта през януари 2021 г. до 163 през ноември 2021 г. Оттогава стойността му отново се удвои през ноември 2022 г., достигайки 350 пункта.


АОБР и министърът на енергетиката Жечо Станков обсъдиха специални компенсаторни инструменти, които да действат при кризисни ситуации с цените на електроенергията=


Без опрашването, което пчелите „изнасят на гърба си“, земеделието ще се изправи пред тежки предизвикателства – намалено производство на храни, икономически загуби и криза в снабдяването с основни продукти. Освен това ще се наруши балансът в природата, което може да отключи непредвидими екологични последици.


Недоволството е провокирано от нова наредба за метрото, която отменя увеличението на заплатите на служителите в сектора, договорени и предвидени в Колективния трудов договор, сключен в началото на декември 2024 г.


В новия си доклад относно перспективите пред икономиката в световен мащаб МВФ прогнозира глобален икономически ръст от 3,3 на сто и през 2026 година. МВФ запазва своята оценка за растеж на световната икономика от 3,2 на сто през 2024 година.