АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С още близо 1 процент се повишават цените на основните хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.


Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин.


Данните са на "Еврохолд" и са за Западна България. Според дружеството увеличението е резултат главно от понижаването на температурите и факта, че все повече домакинства избират да се отопляват на ток вместо на дърва и въглища.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго е нагоре с 4 долара до 235 долара за тон. Във Франция остава без промяна на 235 евро за тон, в Украйна качва с 2 долара до 241 долара за тон, в Русия също е без промяна на 237 долара за тон.


Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,45 процента до 2,214 пункта.


Пикът вероятно ще достигне през 2025 г., преди да започне да се понижава благодарение на усилията на Пекин да развива по-чисти енергийни източници. Това се посочва в доклад, цитиран от Франс прес. 52% от анкетираните експерти от мозъчните тръстове Център за изследване на енергията и чистия въздух и Международна организация за проучвания на енергийния преход, очакват догодина потреблението на въглища от Китай да достигне максимума си.


Централата има осигурени на склад над 280 000 тона лигнитни въглища. Осигурените на склад въглища биха осигурили нормалната работа на централата при пълно натоварване за близо месец.


Средствата ще се използват за извънредните разходи, възникнали в резултат на закриването на четирите неконкурентоспособни въглищни мини в Долината на Жиу - Лоня, Лупени, Ливезени и Вулкан. Тази мярка ще помогне да спре производството на въглища до 2032 г.


Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.