АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Секторът е под огромен натиск поради няколко глобални фактора, сред които войната в Украйна, предизвикателства с логистиката в Африка и възхода на ултра-бързата мода. Заедно те са довели до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.
Общият държавен дълг в световен мащаб е напът да премине границата от 100 трилиона долара през тази година. Досега това не се е случвало, посочва Международният валутен фон (МВФ) в най-новото издание на докладите си, озаглавени "Фискален мониторинг" (Fiscal Monitor), предаде Ройтерс.
Първата мярка ще бъде отворена за производители на определени зърнени и маслодайни култури (а именно пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед), които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.
Заедно с Китай, САЩ и Европа сега са най-големите пазари на баобаб на прах. Световният пазар може да достигне 10 млрд. долара до 2027 година. Други специалисти предвиждат 200 % ръст на световното търсене между 2025 г. и 2030 г. и също така разглежда нарастващото потребление сред все по-здравословните африкански съзнателни градски жители.
Индустриалното сърце на Европа не може да се възстанови след пандемията и скока на цените, последвал избухването на войната в Украйна. Последните данни за германската икономика през второто тримесечие на 2024 г. показват, че тя се е свила с 0,1 на сто след увеличение с 0,2 на сто между януари и март.
Индексът на потребителското доверие се повишава до 92 пункта. Показателят достига най-високото си равнище от началото на войната в Украйна (февруари 2022 г.), посочват авторите на проучването.
"Освен човешките загуби, конфликтът може да доведе до значителни допълнителни военни разходи, унищожаване на инфраструктура и да причини трайни щети на икономически дейности и инвестиции, което да доведе до допълнително влошаване на кредитните перспективи на Израел", заяви рейтинговата агенция.
Според предварителните оценки на последния доклад на Кофас, БВП на Германия е намалял с 0,1% спрямо предходното тримесечие, поради стагнацията, наблюдавана от началото на войната в Украйна през 2022 г. и бележи продължение на модела на редуване на положителни и отрицателни темпове на растеж.
Съветът на ЕС съобщи, че удължава до 31 януари 2025 г. икономическите санкции срещу Русия, наложени заради войната в Украйна. Първоначално санкциите бяха въведени преди 10 години и разширени през 2022 г., се отбелязва в съобщението.
70% са загубите само за последните 6 месеца, сочат данните на пристанищния комплекс в Русе, въпреки че нивото на реката е отлично за корабоплаване, заради високите води. Преди войната в Украйна в русенския порт са акостирали минимум по 50 кораба на месец.