EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Свободен пазар на електроенергия: до края на 2012

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Свободен пазар на електроенергия: до края на 2012

mail17:15 | 04.06.2012прегледи 984 коментарикоментари 0


До края на годината ще има истински работещ свободен пазар на електроенергия. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев на среща с представители на Българския форум на бизнес лидерите. Регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал зададе въпрос за процеса на либерализация на енергийния пазар. Добрев посочи, че се работи по практическото разделяне на Електроенергийния системен оператор от Националната електрическа компания в следващите шест месеца.
Втората промяна е разширяването на обема на свободния пазар на електроенергия в България, каза министърът и припомни, че в последните години съществуваше възможност за излизане на свободния пазар на електроенергия, който обаче у нас не е добре развит. Добрев каза, че в новия Закон за енергетиката е направена още една стъпка – всички компании средно напрежение вече нямат да бъдат защитени потребители, респективно – в обхвата на регулираните цени, а трябва да купуват електроенергия от свободния пазар. На въпрос за приоритетите на МИЕТ, министърът каза, че това са нуждите на бизнеса.
Най-много от въпросите бяха свързани с действията на администрацията в отношенията с бизнеса. Едно от предложенията бе за неспазване на срокове, работещите да губят статута си на държавни служители. Министърът отговори, че когато има нарушаване на правилата, в държавната администрация съществува възможност да се започне дисциплинарна процедура, в която най-тежкото наказание е уволнение.
Бизнесът се оплака и от множество проверки за „дреболии”, например в областта на трудовата медицина. Добрев заяви, че най-важно е хората да имат трудови договори и че не бива да се прекалява с проверките. Той даде пример със сектор „Туризъм”, където няколко контролни органа вече проверяват съвместно, за да спестят време на хотелиери и ресторантьори. Министърът отговори и на въпрос за плащането на налози според данъчната оценка, в частност такса смет. Практиката в някои страни да се плаща на торбички е отхвърлена, защото у нас е възможно „покрай законните торбички, да се появят и незаконни”. Съществува обаче възможност фирмите да плащат на контейнер и част от бизнеса се възползва от нея./ Агенция „Фокус”
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg