АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От началото на годината до момента пласираният дълг на вътрешния пазар е 1 млрд. лв., по данни на БНБ и МФ. С новата емисия продадените ДЦК може да достигнат 1,5 млрд. лв.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Мнозинството в пленарната зала отхвърли две предложения на ПП-ДБ максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет, да бъде 12 или 11,9 млрд. лв.


Акционерното дружество е инвестирало повече от 2 млн. лева в технологично оборудване през последните две години, с което производствените процеси са оптимизирани и усъвършенствани. Подобрено е качеството и външния вид на водещи продукти на компанията.


Това възлиза на 47.9% от БВП, което е с 3939.6 млн. евро (8.7%) повече в сравнение с края на декември 2023 г. (45 079.5 млн. евро, 47.6% от БВП), съобщава БНБ.


"Национална компания индустриални зони" ЕАД към Министерството на икономиката и индустрията, която е вторият акционер в "Индустриална зона Загоре" в Стара Загора, е дала съгласието си за придобиване на терена на бившето летище. В края на седмицата предстои общо събрание на акционерите, следват и разговори с новия министър на икономиката за приключване на сделката.


Гръцкият производител на шоколадови изделия ИОН (ΙΟΝ) е пристъпил към придобиването на българската компания "Интерион" АД, която произвежда и разпространява течния шоколад "Нукрема" (NuCrema). Сделката се оценява на 10 млн. евро, съобщи гръцката телевизия Скай.


Очакванията на "Мудис" са, че държавният дълг на България ще нарасне умерено през следващите години, достигайки 27 на сто от БВП в края на 2025 г. и около 29 на сто в края на 2026 г. спрямо очакваните 24,8 на сто в края на 2024 г., а дефицитът да остане близо 3 на сто от БВП през 2025 г. и 2026 година.


Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ, и няма доходност.