АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Превръщането на СМП в ефективна транспортна артерия между Европа, Русия и Азиатско-тихоокеанския регион е сред стратегическите цели на “Росатом“. В момента се разработва и федерален проект за „Голям Северен морски път“ - логистичен коридор от Санкт Петербург и Калининград до Владивосток.
Генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов представи стратегическите планове на компанията за развитие на „Голям Северен морски път“. Нов федерален проект превръща СМП в ефективна транспортна артерия, свързваща Европа, Русия и Азиатско-тихоокеанския регион.
За 2023 година спрямо предходната 2022 година е налице повишение в цената на сделките с ниви в пет статистически района на страната: Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Югозападен район. Намаление на цената е регистрирано в Южен централен район.
Северната рафинерия разполага с капацитет да преработва 150 000 барела суров петрол дневно, с което капацитетът на целия комплекс в Байджи става 290 000 барела дневно.
България заменя вноса на руски петрол със суров петрол от Казахстан, Ирак и Тунис през януари, според търговци и данни на LSE (London Stock Exchange Group ), съобщава Ройтерс.
Споразумението с един от най-големите пристанищни оператори в света е знак, че Москва е в състояние да привлича големи международни партньори за реализирането на амбициозни планове, сред които е и т. нар. Северен морски път.
Тиендзин е най-голямото круизно пристанище в северен Китай. Основното пристанище за международни круизи в града е приело над 880 международни круизни кораба и е обслужило повече от 4,26 милиона входящи и изходящи пътници.
Петролопроводът от Ирак за Турция бе повреден при земетресенията през февруари (с магнитуди 7,6 и 7,7 - бел. авт.). Сега петролопроводът може да възобнови работата си в рамките на тази седмица, като ще започнат доставките на 500 000 барела петрол дневно за международните пазари, каза Байрактар, който участва в Международната конференция за петрол и газ ADIPEC 2023 в Абу Даби.
В доклада се констатира, че производството на петрол на ОПЕК се е увеличило с 91 000 барела на ден - до 28,19 милиона барела на ден през юни, въпреки съкращенията на добива на ОПЕК+, а виновни за ръста са били главно Иран и Ирак.
Според Виктор Катона - ръководител на отдела за анализ на суровия петрол в Kpler, през юни дневните обеми са нараснали до 2,2 млн. барела, което е десети пореден месец растеж. Руските покупки отново надхвърлиха комбинираните доставки на Саудитска Арабия и Ирак в Индия.